Ugrás a tartalomra

Ideológiai gyarmatosítás: magyar szerkesztőségek is milliókat kaptak a USAID-től

Kiderült, mely szerkesztőségek részesültek a több százmillió forintos amerikai támogatásokból.

Photo by Igal Ness / Unsplash

Amint arról régebben is írtunk, Donald Trump amerikai elnök Elon Musk vezetésével felfüggesztette az USAID által biztosított támogatásokat. Ez a szervezet volt az, ami világszerte segítette (elvben) az amerikai soft power működését, miközben gyakorlatban sokkal inkább csak a demokrata érdekképviseletért felelt.

Az USAID többek között az alábbi programokat finanszírozta:

– 5 00 ezer dollárt (közel 200 millió forintot) fordított a „vallási erőszak” kezelésére Izraelben, mindössze tíz nappal a Hamász 2023. október 7-i, legalább 1200 ember halálát okozó támadása előtt,

– 2 millió dollárt (közel 800 millió forintot) adott a nemváltást és az LMBTQ-aktivizmust támogató kezdeményezésekre Guatemalában,

– 9 millió dollárral (több mint 3,5 milliárd forinttal) támogatta az LMBTQ-ügyeket a Nyugat-Balkánon,

– 6,3 millió dollárt (közel 2,5 milliárd forintot) költött a „férfiakkal szexuális kapcsolatot létesítő férfiak” programjaira Dél-Afrikában.

Ezek mellett az USAID együttműködött a Soros-szervezettekkel is. 

A USASpending.gov adatai szerint az Egyesült Államok az elmúlt 15 évben legalább 270 millió dollárt nyújtott az East-West Management Institute-nak, Soros György Nyílt Társadalom Alapítványokkal partnerségben álló szervezetnek, a pénz nagy része pedig a USAID-en keresztül érkezett.

Az USAID korábbi korábbi megbízott operatív igazgatója a The Daily Signalnak adott interjúban többek között arról beszélt, hogy: 

“A USAID és Soros György Nyílt Társadalom Alapítványai gyakran működtek együtt olyan közös programok társfinanszírozásában, amelyek radikális szociális programokat támogattak a világban”

De vajon Magyarországon ki kapott támogatást a USAID-től, az amerikai demokraták által közkedvelt szervezettől?

Sajtóértesülések szerint a Telex Akadémiájának finanszírozásból az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztériumának DRL (Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor – magyarul: demokrácia, emberi jogok és munkaügyek hivatala) nevű szervezete több mint 740 ezer dollárral, azaz majdnem háromszázmillió forinttal vette ki a részét.

A 444-et kiadó Magyar Jeti Zrt. is kapott pénzeket Washingtonból. Ez több tízmillió forintnak megfelelő dollár folyósítását jelenthette a 444 kiadója számára, ugyanis bár negyedmilliárd forinttal kevesebb nettó árbevételre tett szert a Magyar Jeti Zrt. 2023-ban, mint 2022-ben, azonban így is több mint nyolcszáz millió forint folyt be az említett év során a cég kasszájába.

Ezek után talán nem is meglepő, hogy a 444 támogatói között megtalálhatjuk a hazánkban működő amerikai nagykövetséget is, amely a Mérték Médiaelemző Műhely és az Ökotárs közös, tengerentúli pénzeket elosztó dollárpályázatán addig 16 millió forintot nyert el.

De az USAID ezen kívül is még rengeteg médiát támogatott, a Magyar Nemzet értesülése alapján három körre lehet osztani a pénzosztást.

Az első körben 115 millió forintot osztottak szét, ebből kaptak az alábbi szervezetek:

– Magyar Hang
– Átlátszó
– Klubrádió
– Jelen hetilap
– Magyar Narancs
– Tilos Rádió
– Telex
–Debreciner
– Nyugat.hu
– Szabad Pécs
– Borsod 24
– Szol 24
– Szabolcs 24

Második körben 30,4 millió forintot osztottak szét, köztük:

– Élet és Irodalom
– Fókusz Stúdió
– Magyar Narancs
– Szegeder
– eNyugat
– Revizor Online
– Első Pesti Egyetemi Kiadó

Harmadik körön belül pedig két kategórián belül osztottak szét 173,2 millió forintot.

“A” kategória:

– 444
– Alinda Edith
– Átlátszó
– Balzac
– Borsod24
– Szol24
– Szabolcs24
– Csaladinet.hu
– Debreciner
– Fókusz Stúdió
– G7
– Greenfo
– Hallgató Magazin
– Jelen

Ezek mellett kapott még pénzt a USAID-től ebben a kategóriában a Kecsup, a Klubrádió, a Tóta W. Árpád vezette Kispolgár, a Magyar Hang, a NINCS online folyóirat, a Nyugat, a 444 kiadójához tartozó Qubit, a Revizor, ismételten a Szegeder, valamint a Tilos Rádió.

“B” kategóriában kapott dollár támogatást:

– a Hajdúsági Hallgatókért és Civilekért Egyesület
– a Nógrádi Grund Klubhálózat
– a Roma Sajtóközpont
– a Transparency International Magyarország Alapítvány

A cikkből kiderül, hogy A USAID vezetője közvetlenül tárgyalt a magyarországi támogatott médiumokkal. Két évvel ezelőtt, amikor Samantha Power ( az USAID akkori vezetője) budapestre látogatott és arról beszélt ezen a szerkesztőségek munkatársaival, hogy miként tudnák növelni a közönségüket, és hogyan tudnának fenntartható bevételi csatornákat kialakítani.

(Magyar Nemzet, demokrata, Mandiner)

Legfrissebb