Elon Musk cége, a Neuralink bejelentette, hogy az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) zöld utat adott az emberi agyba ülthethető chipekkel kapcsolatos kísérletek megkezdésére.
A 2016-ban alapított, elsősorban a milliárdos Musk által finanszírozott cég olyan elektronikus implantátumokat fejleszt, amelyek dekódolják az agyi aktivitást majd közlik a számítógépekkel.
Míg más cégek agyi implantátumokkal próbáltak segíteni az olyan betegségekben szenvedő embereknek, mint a bénulás és az ALS, addig a Neuralink agyi chipjeit eddig még csak majmokon tesztelték.
De ez úgy tűnik, hamarosan meg fog változni.
"Úgy gondolom, hogy a Neuralinkkel esélyünk van arra, hogy helyreállítsuk a teljes testfunkciót egy gerincvelő-sérült ember számára"
– mondta Musk.
A tech guru, és cége azonban egy lépéssel tovább vinné a technológiát – maximalizálni szeretné az egészséges emberek lehetőségeit, hogy lépést tudjanak tartani a mesterséges intelligenciával
"Technológiánkkal szeretnénk felülmúlni az ép emberek teljesítményét"
– áll a Neuralink által közzétett Twitter bejegyzésben
Musk elmondta, hogy ő egy olyan világot képzel el, ahol a betegek beugorhatnak a klinikákra, hogy egy robot sebészi úton chipet ültessen az agyukba.
"Képesek lesznek elmenteni és lejátszani az emlékeket"
– mondta egy tavalyi előadáson.
"A jövő furcsa lesz"
– emelte ki.
A tech guru szerint az ügyfelek rendszeresen frissíteni akarják majd az agyi chipet a legújabb modellekre.
"Egészen biztos vagyok benne, hogy nem akarod majd az iPhone 1-et a fejedbe ragasztani, ha már elérhető az iPhone 14"
– fejtette ki Musk, aki szerint az eszközök annyira biztonságosak, hogy hajlandó lenne még gyermekeibe is beültetni azokat.
Egyelőre nem tudni, hogy az agyi implantátumok átmennek-e az FDA szigorú vizsgálati szakaszán, de bejelentés jelentős előrelépést jelent Musk üzleti birodalma és az agy-számítógép interfész technológia számára.