A Johns Hopkins és a Stanford Egyetem kutatói olyan robotokat fejlesztenek, amelyek képesek összetett sebészeti beavatkozásokat végezni. A gépek emberi sebészekhez hasonló pontossággal dolgoznak, és még hibákat is képesek korrigálni a műtétek során. A robotok nem programozás útján, hanem videók alapján tanulnak, így tudják utánozni az emberi sebészek munkáját. A forradalmi találmányt a közelmúltban, Münchenben megrendezett "Robot Learning" Konferencián mutatták be.
A Washington Post szerint az így kiképzett robotok teljesítménye már felér az emberi sebészek szakértelmével. A robotok képesek varrni, szöveteket kötni, és automatikusan kijavítják a hibáikat. A kutatók úgy vélik, ezek az innovációk a jövőben enyhíthetik az Egyesült Államokban tapasztalható orvoshiányt, bár ahhoz, hogy "munkába álljanak", szükség van az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának (FDA) engedélyére, hogy "biztonságosnak és hatékonynak" minősítsék őket.
Az új generációs sebészeti robotokkal kapcsolatban azonban etikai kérdések is felmerülnek. Dr. Dipen J. Parekh, a Miami Egyetem Leonard M. Miller Orvostudományi Iskolájának Robotsebészeti Igazgatója hangsúlyozta, hogy a robotoknak még sokat kell tanulniuk.
„Élet és halál kérdéseiről van szó”
– mondta.
„Ha azt akarjuk, hogy a robot teljesen önállóan végezze a műtétet, meg kell tanulnia értelmezni a CT- és MRI-felvételeket.”
Dr. Amer Zureikat, a Pittsburghi Orvosi Központ Robotsebészeti Igazgatója aggályait fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy vajon ki vállalja majd a felelősséget egy esetleges hiba esetén.
„A sebész? Az AI fejlesztője? A kórház? Vagy a robot gyártója?”
– vetette fel.
Axel Krieger docens, a kutatás egyik vezetője szerint a cél nem az emberi sebészek helyettesítése, hanem a munkájuk megkönnyítése.
„Képzeljük el: inkább egy kimerült sebész műtsön, aki már a sokadik beavatkozását végzi aznap, vagy segítsen neki egy robot, hogy precízebben és biztonságosabban végezhesse a műtétet?”
– tette hozzá.