Az Anthropic nevű mesterséges intelligencia-fejlesztő cég figyelmeztetése szerint a döntéshozóknak mindössze 18 hónapjuk van arra, hogy megfelelő szabályozásokkal elejét vegyék az MI-rendszerek fejlődésével járó veszélyeknek. – írja a Bitport.
A Claude modellek mögött álló vállalat október végén frissítette Responsible Scaling Policy (RSP) szabályozását, amely a mesterséges intelligencia használatából adódó kockázatok csökkentését célozza.
Az Anthropic közleménye kiemeli, hogy a mesterséges intelligencia már most képes támogatni a kiberbűncselekményeket, és ha a jelenlegi trend folytatódik, a még fejlettebb modellek súlyos veszélyeket jelenthetnek, akár a vegyi vagy nukleáris fenyegetések terén is.
„A következő 18 hónapban kritikus időszak vár a döntéshozókra, mert a proaktív megelőzés lehetősége egyre szűkül majd”
– hangsúlyozzák a szakértők.
Az AI News riportja ezzel kapcsolatban emlékezet rá, hogy az Egyesült Királyság MI-biztonsági intézete szerint már a mai mesterséges intelligencia-modellek között is van, ami PhD-szintű humán szakértelmet helyettesíthet egyes tudományos kérdésekben.
Az Anthropic szerint a szabályozásnak egyaránt kell támogatnia a biztonságot és a fejlődést, megakadályozva a túlzott korlátozásokat, amelyek akadályoznák az innovációt. Emellett a cég arra ösztönzi a döntéshozókat, hogy olyan nemzetközi szabványokat alakítsanak ki, amelyek csökkentik a regionális különbségekből adódó költségeket, ugyanakkor lehetővé teszik a technológiai előnyök fenntartását.
Az Egyesült Államok mesterséges intelligencia-politikája is jelentősen befolyásolhatja az iparág jövőjét, különösen az új elnök, Donald Trump hivatalba lépése után. Trump korábban ígéretet tett arra, hogy hatályon kívül helyezi Joe Biden egy évvel korábbi MI-rendeletét, amely többek között előírta a nagy MI-fejlesztők számára, hogy red teaming teszteredményeiket megosszák a szövetségi kormánnyal.
„Vissza fogjuk vonni Joe Biden veszélyes végrehajtási rendeletét, amely akadályozza a mesterséges intelligencia innovációját, és radikális baloldali elképzeléseket erőltet e technológia fejlesztésére”
– jelentette ki Trump a kampányprogarmjában valamint hozzátette:
„Helyette a republikánusok a szólásszabadságban és az emberi boldogulásban gyökerező mesterséges intelligencia fejlesztését támogatják.”
Trump egyik legnagyobb támogaja, Elon Musk, a milliárdos tech-guru, a Tesla és az X vezérigazgatója például a Bitport szerint "sokat nyerhetne egy lazább szabályozással", amely lehetővé tenné, hogy saját vállalkozásaik behozzák a legnagyobb technológiai versenytársakkal szemben meglévő hátrányukat.
Sokan valószínűsítik, hogy az új ciklusban a technológiai ipar további deregulációjára kerül majd sor, például a kriptovaluta-biznisz esetében, amelynek ahogyan a Bitport fogalmaz: "Donald Trump hangos kritikusból lett lelkes támogatója."
(Bitport)