Ugrás a tartalomra

Közel-Kelet: "végítélet" mozgalom terjed fiatalok között

Egy rejtélyes szekta már több emberéletet követelt Irakban, és Libanonban is.

Photo by Fabien TWB / Unsplash

Az iraki Nemzetbiztonsági Szolgálat jelentése szerint múlt hónapban öt fiatal vetett véget az életének a rituálék során az iraki Wasit kormányzóságban. Hasonló esetek történtek Libanonban is a múlt év elején.

"Iraki fiatalok egy csoportja titokban összegyűlik egy eldugott házban Wasit kormányzóságban, hogy egy szokatlan, de halálos sorsolást hajtson végre. Annak, akinek a nevét kihúzzák a kupacból, öngyilkosságot kell elkövetnie úgy, hogy felakasztja magát áldozatul, megfelelve a csoport szentségének.
"Ez nem egy hollywoodi film jelenete, hanem egy aggasztó jelenség, amely a Jamaat al-Qurban vagy "az áldozatok csoportja" nevű eszkatológiai szektához kapcsolódik."

– mondja Sarah Zaaimi, az Atlantic Council elemzője.

Az iraki Nemzetbiztonsági Szolgálat jelentése szerint múlt hónapban öt fiatal vetett véget az életének a rituálék során az iraki Wasit kormányzóságban. Tavaly év elején Irakban és Libanonban is hasonló esetek történtek.

"Fontos megjegyezni, hogy ez a jelenség része egy nagyobb 'messianisztikus' fellendülésnek a Közel-Keleten és Észak-Afrikában az elmúlt két évtizedben”

– mondja Zaaimi, valamint hozzátette:

"Az önjelölt végítélet-próféták szinte naponta bukkannak fel a közösségi médiában.”

Az Iszlám Állam 2015-ben szerinte részben azért tudott hatalomra törni, mert a terrorizmus és a szélsőséges iszlám egyedülálló keverékét egy régi apokaliptikus prófécia köré építette.

"Egy olyan régióban, ahol a határok a természetes és természetfeletti között elmosódottak, rendkívül aggasztó… megfigyelni egy példa nélküli végítélet-lázat és a messianisztikus csoportok magas koncentrációját – valószínűleg a legfontosabbakat Mohamed próféta és Názáreti Jézus óta”

– fejtette ki Zaaimi.

Tavaly júniusban egy fiatal libanoni-kanadai férfi vetett véget az életének Bejrútban. Egy nappal később felesége súlyos sérüléseket szenvedett egy hasonló kísérlet során. Mindketten meztelenek voltak. Kéthónapos fiuk csak a család beavatkozásának köszönhetően maradt életben.

Mindkettőjükről azt mondják, hogy rendkívül technológiaellenesek voltak, és szokatlan viselkedéseket tanúsítottak, például nem aludtak ágyban. Azóta mindkettőjüket kapcsolatba hozták a Jamaat al-Qurban szervezetével.

Ez az öngyilkos kultusz egy titokzatos pap köré épült, aki az iráni Mashad városában él.

Ali Abd-Moneim Al-Hassani az "Imám Ali imádatát" hirdeti, aki Mohamed próféta unokatestvére és veje volt. Mohamed lányával, Fatimával közös gyermekei később megalapították a dinasztikus vezetést, amely meghatározza a síita iszlámot.

A hívőknek spirituális jutalmat ígérnek, amiért hálájuk kifejezéseként életüket adják.

A Jamaat al-Qurban doktrínája egyébként a mainstream síita iszlám által eretnekségnek lett minősítve.

Egy másik, Londonban alapított szekta, arra buzdítja a közösségi média követőit, hogy adományozzanak pénzt három magánsziget megvásárlására.

Ott – állítja Jasszer al-Habib sejk – az ő tizenkét imám síita gyülekezete (amely az első 12 síita imámot imádja) szigorúan spirituális életet fog élni, hogy felkészüljön messiásuk visszatérésére.

Egy harmadik végítélet szekta, amelyet egy sapkás prédikátor vezet az Egyesült Királyságban, viszonylag más üzenetet közvetít. Zaaimi az "Ahmadi Béke és Fény Vallását" egy szinkretikus (kombinált) vallásként írja le, amely tartalmaz New Age nézeteket, pszichedelikus szerek fogyasztását, a lélek reinkarnációját hirdeti, valamint az ókori egyiptomi isteneket és az űrlényeket is belekeveri.

Zaaimi úgy véli, a "messiásvárás" mögött megbújó egyik alapvető ok például "a mély társadalmi és gazdasági problémák."

"Bár látszólag reziliensek és nyitottak a jövőre ambiciózus gazdasági reformokkal és infrastrukturális projektekkel, Irak továbbra is láthatatlan törésektől szenved, amelyek a társadalom magját érintik."

- hangsúlyozza Zaaimi.

Egy 2007-es országos felmérés szerint a lakosság közel 60 százaléka traumatikus eseményeket élt át, és szinte semmilyen hozzáféréssel nem rendelkezett a pszichológiai támogatáshoz – ezek a számok nem veszik figyelembe az ISIS-szel való konfliktus okozta megpróbáltatásokat.

"Emellett az Egészségügyi Világszervezet 2020-ban figyelmeztetett a fiatal irakiak körében növekvő öngyilkossági kísérletek számára."
"Egy traumatizált társadalom. Konfliktusok kirobbanása. Politikai felfordulás. Vallási zavargások. Széthullott intézmények. Korrupció. Mindez magyarázatot adhat arra, hogy miért merülnek oly sokan az irakiak közül az elvont metafizikai hiedelmek mélységébe, miután látszólag elvesztették a reményt a fizikai világban”

– érvel Zaaimi.

(NYP)

Legfrissebb