Amerika: pulpitus-szimulátorban gyakorolhatnak a jövő prédikátorai?

Egy kis keresztény főiskola Indiana vidékén olyan programot hozott létre, amely – éppúgy mint a pilótáknál – egyfajta „repülésszimulátorként” működik majd a prédikátorok számára, akik szeretnék fejleszteni szónoki képességeiket.

„Ha belegondolunk, a pilóták is egy digitális repülésszimulátorban gyakorolnak, mielőtt beülnének egy repülőgép pilótafülkéjébe”

– magyarázta Dr. Timothy McConnell, a Colorado Springs-i First Presbyterian Church pásztora a CBN News „Quick Start” podcastjának egyik friss epizódjában.

„Mi egy hasonló rendszert hoztunk létre a pulpitushoz, ahol kamerák, monitorok, fények, hangrendszerek állnak rendelkezésre – minden, amire szükség lehet ahhoz, hogy valaki felkészülten és magabiztosan állhasson ki prédikálni napjainkban”

– részletezte.

McConnell, a program igazgatója a PREACH Labs nevű kezdeményezést mutatta be, amelyet ebben a hónapban indítottak el az indianai Uplandben található Taylor Egyetemen, az Egyesült Államok egyik legrégebbi keresztény főiskoláján. A PREACH rövidítés jelentése: Felkészítés, Források biztosítása, Képzés és Támogatás a hatékony prédikálás érdekében.

Kutatások szerint sok amerikai pásztor és gyülekezeti vezető nincs felkészülve arra, hogy hatékonyan és meggyőzően prédikáljon, különösen politikai és közéleti témákban. A Barna Group 2023-as felmérése szerint a pásztoroknak csupán 20 százaléka érzi úgy, hogy képes vezetni gyülekezetét ezekben a kérdésekben.

A Lifeway Research 2021-es felmérése azt mutatja, hogy a pásztorok több mint fele (54%) gyakran túlterheltnek érzi magát, és 48 százalékuk pedig úgy véli, hogy a rájuk háruló feladatok – például a prédikálás – túl nagy terhet jelent számukra. Ennek ellenére nagyon kevés evangéliumi pásztor hagyta ott a szolgálatát.

McConnell szerint sok pásztor csak próbálkozik a prédikálással, mert főleg a kisebb közösségekben sokan anélkül vállalják ezt a feladatot, hogy bármiféle képzésben részesültek volna. Szerinte egy olyan eszköz, mint a PREACH Labs, sokat segíthetne nekik.

Példaként idézte Abraham Lincolnt, aki egyszer azt mondta:

„Adj nekem hat órát egy fa kivágására, és az első négyet a fejsze élezésével fogom tölteni.”

Az apostolok példáját is említette, akik szintén nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy világosan és hatékonyan adják át az evangélium üzenetét.

McConnell szerint, ha valaki nagyobb közönséghez akar szólni, meg kell tanulnia, hogyan tegye azt hatékonyan.

„Nem szabad, hogy akadály legyél az evangélium útjában”

– mondta.

(CBN)