USA: erre számítanak a Columbia egyetem diákjai az elnök lemondása után

A Columbia Egyetem vezetőségét számos kritika érte az intézmény területén történt antiszemita tüntetésekkel kapcsolatban. Az elnök lemondása után a zsidó diákok egy nyugodtabb tanévben reménykednek.

Minouche Shafik, a Columbia Egyetem elnöke nemrég lemondott, amely vegyes érzelmeket váltott ki az egyetemen tanuló zsidó diákok körében. Az elmúlt évben számos feszült helyzet alakult ki az egyetemen, főként az Izrael-ellenes tüntetések miatt, amelyek több alkalommal is erőszakos összecsapásokba torkolltak. A diákok most abban bíznak, hogy az új tanév békésebb lesz.

Yakira Galler, a Barnard College másodéves hallgatója, a hír hallatán elmondta:

„Kicsit csalódott vagyok. Bár nem értettem egyet Shafik minden döntésével, úgy gondolom, lehetősége lett volna helyrehozni a hibáit.”

Galler azt is felidézte, hogy az előző évben a tüntetések miatt elhalasztották a vizsgáit, és volt olyan időszak, amikor félt visszatérni a kampuszra.

Gabriel Freedman-Naditch, a Columbia és a Zsidó Teológiai Szeminárium közös programjának hallgatója, szintén megosztotta aggodalmait:

„Remélem, hogy az új elnök betartatja a szabályokat, és nem engedi, hogy káosz uralkodjon az egyetemen."
"Mi, a zsidó közösség tagjai, a legjobbat reméljük, de a legrosszabbra készülünk.”

Az elmúlt év során a Columbia Egyetem több incidenssel is szembesült. Az egyik legemlékezetesebb esemény a tavaszi szemeszter során zajlott le, amikor Izrael-ellenes diákok egy csoportja elfoglalt egy egyetemi épületet, és a rendőrség beavatkozása után több diákot letartóztattak. Ezt követően számos diák, különösen a zsidó közösség tagjai, úgy érezték, hogy az egyetem vezetése nem tett eleget a biztonságuk érdekében.

Shai Davidai, izraeli professzor az elmúlt év során számos alkalommal kritizálta az egyetemi vezetést. Shafik lemondásával kapcsolatban elmondta:

„Nem örülök, de nem is vagyok szomorú. Ez nem Shafikról szólt, hanem a zsidó diákok, munkatársak és oktatók biztonságáról.”

Ahogy a szeptemberi tanévkezdés közeledik, a diákok és az oktatók abban reménykednek, hogy az új vezetés stabilabb és biztonságosabb környezetet teremt.

„Mindannyian szeretnénk végre egy normális évet”

– mondta Freedman-Naditch, utalva arra, hogy az előző tanév során a folyamatos feszültségek jelentős hatással voltak az egyetem mindennapi életére.

Bár sok diák csalódott Shafik távozása miatt, abban egyetértenek, hogy a következő tanév kulcsfontosságú lesz az egyetem jövője szempontjából. Az új vezetés előtt álló legnagyobb kihívás az lesz, hogy olyan környezetet teremtsen, ahol a diákok biztonságban érezhetik magukat, és ahol a szabályok betartása mindenki számára egyértelmű.

(TOI)