Eva Edl-t és hat társát kedden bűnösnek találta a szövetségi bíróság. A Michiganben tartott békés abortuszellenes tüntetés miatt, tíz év börtön fenyegeti őket.
Kedden, 2024. augusztus 20-án, a Michigan állambeli Detroitban egy szövetségi bíróság bűnösnek találta a 89 éves Eva Edl-t és hat társát jogok elleni összeesküvés és a "klinikai bejáratokhoz való szabad hozzáférésről szóló törvény" (FACE Act) megsértése miatt. A vádlottak, név szerint Chester Gallagher, Heather Idoni, Joel Curry, Justin Phillips, Cal Zastrow és lánya, Eva Zastrow akár több mint tíz év börtönnel és több százezer dolláros bírsággal nézhetnek szembe.
Eva Edl, aki gyermekként túlélte a Josip Broz Tito vezette jugoszláv diktatúra börtöntáborát, majd az Egyesült Államokba menekült, majd csatlakozott az életpárti mozgalomhoz.
Eva Edl a tárgyalás során elmondta, hogy Jézusba vetett hite és keresztény meggyőződése éltette őt tudván, hogy Isten ad neki erőt a megpróbáltatások során.
„A szenvedés szükséges ahhoz, hogy megtisztuljunk és ne sajnáljuk magunkat. A keresztényeknek azt kell mondaniuk: 'Üsd tovább, Uram, azt az üllőt'”
– mondta Edl, hivatkozva arra, hogy szerinte a nehézségek olyanok, mint a kovács tüze, amely erősebbé tesz.
Edl és társai 2022 októberében békésen tiltakoztak a Northland Family Planning Clinic előtt Sterling Heights-ban, Michiganben, ahol egy „Rescue” néven ismert akciót hajtottak végre. A vádlottak leültek a klinika bejáratához, hogy békésen tiltakozzanak az abortuszok ellen, de az ügyészek szerint ezzel akadályozták a klinikához való szabad hozzáférést.
Az ítélet jelentős figyelmet keltett, mivel a Biden-adminisztráció a „jogok elleni összeesküvés” vádját alkalmazta, amelyet eredetileg a Ku Klux Klan elleni harcra hoztak létre az 1870-es években.
„Ez a törvény nem azért született, hogy békés tüntetőket börtönözzenek be vele”
– mondta David Peters, Justin Phillips ügyvédje. Peters szerint a vád túlzó és aránytalan, különösen egy olyan idős nő esetében, mint Eva Edl.
Az életpárti aktivisták az ítéletet az amerikai igazságszolgáltatás sötét napjának nevezik.
„Az, hogy egy 89 éves túlélőt börtönbüntetésre ítélnek békés tüntetés miatt, egyértelműen mutatja, hogy az igazságszolgáltatás rendszere mennyire eltorzult”
– mondta egy támogató a bíróság előtt.
Az ítélet komoly következményekkel járhat nemcsak a vádlottak számára, hanem az amerikai szólásszabadság és gyülekezési jog jövőjére nézve is. Eva Edl és társai fellebbezésre készülnek, és továbbra is hisznek abban, hogy tetteik a hitük és meggyőződésük szerinti igazságért folytatott harc részei voltak.
(CN)