Ugrás a tartalomra

Újjáépítés a támadások után: Egy bangladesi család története

Mindenüket elvesztették.

Tapon háza a támadások után

2024. augusztus 5-e éjszakája kitörölhetetlenül bevésődött a 42 éves Tapon Sarkar és családjának emlékezetébe. Ezen az éjszakán a család elveszette mindenét. Felismerték, hogy nincsenek többé biztonságban abban a nyugat-bangladesi faluban, melyben már több nemzedék óta éltek csupán azért, mert Jézust követték. – számol be az Open Doors.

Este 9 körül, amikor a sötétség leszállt a falura, Tapon és családtagjai lövéseket és üvegcsörömpölést hallottak.

Egy 20-25 főből álló tömeget pillantottak meg, akik felfegyverkezve a házuk felé közeledtek.

A család elmenekült mindent hátrahagyva, amiért olyan keményen dolgoztak. A támadók mindent leromboltak, ami az útjukba került, így a család otthonát is. Tapon közeli üzletét is kifosztották, semmit nem hagytak benne. Tapon, a felesége, három gyermekük és idős édesapja a környéken rejtőzködött négy hosszú napon keresztül. Amikor a szélsőségesek megtalálták őket, életükért cserébe váltságdíjat követeltek tőlük 100 000 BDT értékben (körülbelül 309 ezer forint ). A falusiak segítségével végül sikerült kimenekíteni őket.

Banglades lakosságának 90 százaléka muszlim vallású, és a vallási kisebbségek számára a volt miniszterelnök lemondása és távozása bizonytalanságot idézett elő, mivel a hetekig tartó kormányellenes tüntetések erőszakba torkolltak. A fővárosban, Dakkában rendőröket gyilkoltak meg, rendőrségi épületeket gyújtottak fel, és a szélsőséges csoportok nyíltan támadták a vallási kisebbségeket. Bár a Sarkar-családhoz hasonló régebbi keresztényeket kevésbé üldözik, mint az újonnan megtérteket, most őket is támadás érte.

Tapon családja a veszélyek ellenére több nemzedék óta kitart keresztény hite mellett. Tapon elmondta, hogy édesapja komoly üldöztetést szenvedett Jézus követése miatt, szeme ezért károsodott maradandóan.Édesapja szenvedései ellenére a család elkötelezett maradt hite mellett. Tapon fivére gyülekezet vezetésére készül, a család háza pedig imaalkalmak és a szolgálat otthonául szolgált. De a térségben fokozódó feszültség a keresztények ellen irányult, és a család hite csak még jobban feldühítette a helyi szélsőségeseket és iszlám vezetőket. Augusztus 5-én az országban teljes zűrzavar uralkodott, és a feszültség a bangladesi keresztények elleni haragban is megmutatkozott.


Tapon családja számára a megpróbáltatások folytatódtak. Megtagadták tőlük a helyi kút használatát, ami az egyetlen megbízható vízforrás a térségben. A gyerekek nem tudnak iskolába járni a folyamatos veszélyek miatt, újabb támadástól tartanak.

“Nem lehet meg nem történtté tenni az ellenünk irányuló támadásokat. De imádkozhatunk a többi hívő biztonságáért, akik folyamatos félelemben élnek, és sokan még dolgozni sem képesek”

– mondja Tapon.

Az Open Doors munkatársai sürgős segéllyel segítettek a támadás után, és azóta is kapcsolatban állnak a családdal. Tapon fivére továbbra is elkötelezett a szolgálatban, és a nehézségek közepette is változatlanul bízik Istenben.

“A család fizikailag jól van, de mentálisan kimerültek, szoronganak a félelemtől és feszültségektől. Időbe fog telni, míg visszatérhet az élet a rendes kerékvágásba. Próbálják megérteni a jelenlegi helyzetüket és a történteket“

– tudjuk meg munkatársunktól.

“Támogatásunkkal épp Tapon házának és üzletének javításán dolgozunk, hogy újraindíthassa vállalkozását és biztonságban élhessenek otthonukban. Felmértük, mire van szükség a helyreállításhoz, és a jövő hónap folyamán nekiállunk az újjáépítésnek.”

A cikk az Open Doors Magyarország közreműködésével készült.

Legfrissebb