"Új korszak" - két év patthelyzet után megválasztották az új libanoni elnököt
2025. január 9-én, két év politikai patthelyzet után, Libanon új elnököt választott: Joseph Aoun tábornokot, a Libanoni Fegyveres Erők (LAF) parancsnokát.
Aoun a parlamenti képviselők második szavazási fordulójában szerzett meg a 128 szavazatból 99-et, miután a választásokat korábban többször is megakadályozó Hezbollah terrorszervezethez tartozó jelölt mellé állt.
A csütörtöki szavazás a 13. forduló volt azóta, hogy az előző elnök, Michel Aoun (nem rokona az újonnan megválasztott elnöknek) 2022 októberében leköszönt.
A libanoni elnöki poszt a kormány legmagasabb tisztsége, amely az ország szektariánus hatalommegosztási rendszere szerint kizárólag a maronita keresztény közösség tagjait illeti meg. Ezzel szemben a miniszterelnök mindig szunnita muszlim, míg a parlament elnöke síita muszlim.
A 60 éves Joseph Aoun hivatásos katona, aki 2017 óta vezeti az Egyesült Államok által támogatott Libanoni Fegyveres Erőket. Az elmúlt hónapokban egyre több támogatást kapott az Egyesült Államoktól, Franciaországtól és Szaúd-Arábiától, mivel Izrael meggyengítette a Hezbollah pozícióit.
Egy szaúdi forrás a Reutersnek elmondta, hogy a három ország jelezte Nabih Berri parlamenti elnöknek, a Hezbollah közeli szövetségesének, hogy megvonhatják a pénzügyi támogatást, ha Aount nem választják meg.
Izrael külügyminisztere, Gideon Sa’ar gratulált Libanonnak Aoun kinevezéséhez
„Remélem, hogy ez a döntés hozzájárul Libanon és népe stabilitásához, valamint a jobb szomszédi kapcsolatokhoz”
– írta az X-en.
Eközben Irán libanoni nagykövetsége is üdvözölte Aoun elnöki kinevezését, megjegyezve, hogy az Iszlám Köztársaság „számos területen történő együttműködésre” törekszik, amely „országaink közös érdekeit szolgálja”.
Bár Aoun a nyugat támogatását élvezi, nem mondható Izrael-barátnak. Az eskütétel után Aoun rövid beszédében az elnökséget „a legfontosabb kitüntetésnek” nevezte, amelyet kapott.
„A háborúk és az [izraeli] agresszió ellenére, mivel identitásunk a libanoni sokszínűségben rejlik, és ragaszkodunk hazánkhoz, a mi sajátosságunk a bátorság, és különbségeink ellenére támogatjuk egymást”
– jelentette ki, továbbá kifejtette:
„Azt mondom a libanoniaknak mindenütt: Libanon új korszakába lépünk”
– mondta.
„Egyenlőségre van szükségünk minden állampolgár között, mert ahhoz, hogy államunk legyen, a törvény szemében egyenlőségre van szükség.”
– tette hozzá.
A látszólagos jogállamiság ellenére a Hezbollah de facto ellenőrzi az ország nagy részét, különösen a déli országrészt és a főváros egyes részeit. A terrorcsoport a kábítószer-kereskedelemben is jelentős nemzetközi szereplő.
Aoun fogadkozott, hogy fegyvermonopóliumot hoz létre, amelynek megvalósulása esetén polgárháborút kockáztatna a LAF-nál lényegesen erősebb Hezbollahhal.
Elmondta, hogy az államnaktöbbet kell fektetnie a hadseregébe, hogy képes legyen megvédeni a határait, harcolni a csempészet és a terrorizmus ellen, és megakadályozni "izraeli agressziót".
(CP)