A geológusokat régóta izgatják a Föld belsejében zajló különös szeizmikus jelenségek, de egy új kutatás szerint a bolygónk köpenyében sokkal elterjedtebbek lehetnek a titokzatos "ultra-alacsony sebességű zónák" (ULVZ-k), mint korábban gondolták. Ezek a zónák olyan régiók, ahol a szeizmikus hullámok drámaian lelassulnak. A tudósok először a vulkanikus "hotspotok" – például Hawaii vagy Izland – közelében figyeltek meg ilyen jelenségeket, de újabb kutatások arra engednek következtetni, hogy ezek a zónák világszerte bárhol előfordulhatnak a köpeny mélyén.
„Az ULVZ-k, amelyek az alsó köpenyben, a mag-köpeny határ közelében helyezkednek el, akár 50 százalékkal is lelassíthatják a szeizmikus hullámokat. Ez figyelemre méltó”
– mondta Michael Thorne, a Utahi Egyetem geológusa és geofizikusa.
„Ez az egyik legszélsőségesebb jellemző, amit a bolygó belsejében bárhol láthatunk”
– fejtette ki Thorne a Live Science-nek.
„És nem tudjuk, mik ezek, honnan jönnek, miből állnak, [vagy] milyen szerepet játszanak a Föld belsejében”
– tette hozzá.
Az ULVZ-ket még mindig rejtély övezi, mivel a geológusok nem tudják pontosan, hogyan alakulnak ki vagy miért lassítják le a szeizmikus hullámokat. A kutatók feltételezik, hogy ezek a régiók a lemeztektonikai folyamatok során keletkezhetnek. Egyes feltételezések szerint amikor a Föld kérgének egyes részei a köpenybe süllyednek, ott olvadékká alakulnak, és az ebből származó bazaltos anyag okozhatja a szeizmikus hullámok lassulását.
"Ezek a zónák úgy működhetnek, mint valami földi időzített bombák, amelyek felfedhetik a bolygónk belső működésének titkait"
– részletezte Samantha Hansen, a kutatás egyik vezetője.
A vizsgálatokat nagyfelbontású szeizmikus adatokkal végezték, amelyek lehetővé tették a kutatók számára, hogy mélyebben betekintsenek a köpeny szerkezetébe. Az ULVZ-k létezése arra utal, hogy a Föld köpenyének szerkezete sokkal dinamikusabb és komplexebb, mint korábban gondolták. Ezek a zónák ugyanis nem csak különböző helyekhez kötött jelenségek lehetnek, hanem a köpeny mélyén szétszórtan jelen lehetnek a Föld különböző részein.
A kutatók szerint ezek a felfedezések új fényt vethetnek a Föld belső működésére és segíthetnek jobban megérteni a bolygónk szeizmikus aktivitását.
"A Föld köpenye egy rendkívül dinamikus réteg, amely folyamatosan formálódik és mozog. Még sokat kell tanulnunk róla, de ezek a zónák fontos nyomokat adhatnak a jövőbeni kutatásokhoz"
– tette hozzá Hansen.
(LS)
Az alábbi gombok megnyomásával megtekinthetik korábbi műsorainkat, amelyekben Kövér Gábor, teológust arról kérdezzük, hogyan épül fel a Föld belső szerkezete a Biblia alapján.