A magyar őstörténet nem csupán krónikák és elméletek kérdése – a genetikának köszönhetően mára kézzelfogható bizonyítékok állnak rendelkezésünkre arról, honnan jöttünk, és kik vagyunk. Dr. Neparáczki Endre archeogenetikus volt, a Magyar Természettudományi Múzeum tudományos főmunkatársa, aki betekintést adott a tudomány legújabb eredményeibe, és elmagyarázta, miért nem lehet csupán mítoszokra építeni a magyar eredetkutatást.
„A honfoglaló magyarság az, aki akik több mitn ezer éve létrehozták azt az államiságot, amit megörököltünk.”
– fejtette ki szakértőnk.
A kutatócsoport a Kárpát-medencében feltárt honfoglalás kori sírokból származó emberi csontmaradványokból nyerte ki és elemezte a teljes örökítőanyagot, és az eredmények alapján egyértelműen kirajzolódik a magyarság sokszínű genetikai öröksége:
„A honfoglaló magyar népességnek több összetevőjét sikerült leírni… az egyik legfontosabb számomra […] ez a keleti vonal, ami megvan a honfoglalókor népességben”
Ez a keleti genetikai örökség a kutatók szerint az ázsiai hunokhoz vezethető vissza. Ugyanakkor az uráli nyelvrokonság nyomai is kimutathatók:
„Van egy markáns uráli, tehát a nyelvrokonainkhoz köthető […] kapcsolat, mivel a honfoglaló-magyarság etnogenezise is az Urálban történt, és onnan vonultak Északra.”
A beszélgetés során szakértőnk kitért arra is, hogy bár a szkítákhoz való kapcsolódás népszerű elmélet a közgondolkodásban, genetikai kutatások ezt nem támasztják alá. Mint elmondta:
"A klasszikus szkíta régészeti kultúra, amit mi szkítának nevezünk, az a klasszikus szkíta, az nem mutat genetikai kapcsolatot a honfoglalókkal.”
Hozzátette azonban, hogy a szkíta elnevezés régen tágabb értelemben is használatos volt, így időben és térben is sokféle népet foglalt magába, de „a klasszikus szkítákkal genetikai kapcsolat nincs.”
A beszélgetés végén Neparaczki néhány szóban kitért arra is, hogy a legfrissebb – egyelőre még nem publikált – kutatások alapján a mai magyar lakosság genetikai kapcsolatban áll a honfoglalókkal. Bár a Kárpát-medencének a honfoglalás idején is volt őslakossága, és a térség viharos történelme sokféle hatással járt, a genetikai minták mégis kimutatták a folytonosságot a mai modern, és a honfoglaló magyarok között.
Ez a tartalom az előfizetők számára elérhető.
RegisztrációMiért kell előfizetés egyes műsorokhoz?
Már van regisztrációja? Bejelentkezés