2024 első hét hónapjában több mint 300 embert végeztek ki Iránban – derül ki az Iran International hétfői jelentéséből.
2023-ban összesen 834 embert végeztek ki az Iszlám Köztársaságban amely 43%-os növekedést jelent a 2022-es 582 kivégzéshez képest, áll az Iran Human Rights és a Together Against Death Penalty NGO-k jelentésében. A 2023-as kivégzések mindössze 15 százalékát jelentették be hivatalos források, míg a kivégzések 85 százaléka – összesen 709 kivégzés – hivatalos elismerés nélkül történt.
Az egykori iráni elnök, Ebrahim Raisi halála után a kivégzések száma május közepétől július elejéig csökkenni látszott, de júliusban újra növekedésnek indult amikor is 49 kivégzés történt, ebből 36 az utolsó 11 napban - jelentette az Iran International a norvég székhelyű Iran Human Rights Organization (IHRNGO) szombati jelentésére hivatkozva.
Az idei 300 kivégzett ember közül ötöt Izrael számára való kémkedéssel vádoltak, és ötöt kurd-szunnita politikai fogolyként végeztek ki.
Az iráni bíróság állítása szerint az Izrael számára kémkedéssel vádolt emberek kivégzése a jogvédő csoportok szerint kényszerített vallomások és tisztességtelen tárgyalások alapján történt, és széles körben elítélték őket.
Mahmood Amiry-Moghaddam, az IHRNGO igazgatója aggodalmát fejezte ki az iráni kisebbségek aktivistáinak és drogügyekben halálra ítélt foglyok kivégzése miatt.
"Különösen aggódunk a kurd civil aktivisták és a drogügyekben halálra ítélt foglyok újabb kivégzési hulláma miatt a következő hetekben és hónapokban"
- mondta Amiry-Moghaddam.
Az ebben az évben kivégzett emberek több mint 20 százaléka etnikai kisebbségekhez tartozott. A Balush csoport tagjai 14 százalékot tettek ki, 42 fővel. Több mint 6 százalékuk (20 fő) kurd, és további 20 fő (több mint 6%) afgán állampolgár volt.
Maszúd Peszeskján, aki júliusban nyerte el az elnöki tisztséget, 2022-ben választási kampányában egyébként ígéretet tett arra, hogy javítani fogja a nők és kissebségek jogainak védelmét.
A drogügyekben hozott halálos ítéletek tekintetében az Iran Human Rights és a Together Against Death Penalty jelentése szerint a kivégzettek közül 172 főt kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt végeztek ki. Legalább 15 nő volt a kivégzettek között, közülük 10-et kábítószerrel kapcsolatos vádak miatt.
(Jpost)