Ugrás a tartalomra

Több milliárdos kár: hogyan védekezünk a kiberbűnözés ellen?- Bor Olivér

Tévedés, ha azt hisszük, hogy a hekkerek magányos farkasként pincékben tevékenykednek.

Bor Olivér

A kibertámadás ma már nem sci-fi, és nem is a magányos hekkerek hobbija. Bor Olivér, kiberbiztonsági szakértő szerint a támadók jól szervezett csoportokban dolgoznak, gyakran a multinacionális vállalatokhoz hasonló struktúrában.Profi eszközökkel rendelkeznek, a módszereik kifinomultak – és gyakran „szolgáltatásként” kínálják a támadást.

„Sajnos a kibertámadók mindig egy lépéssel előttünk járnak”

– fejtette ki szakértőnk.

A kiberbűnözés hatása a gazdasági szférában is megmutatkozik:

„A szervezett bűnözés egyetlen más formája sem képes ekkora kárt okozni”

– emelte ki.

Bor szerint a motivációk változatosak: pénz, ideológia, vallási meggyőződés vagy akár ezek összessége. És egyre több az olyan fiatal is, aki „csak a hecc kedvéért” próbálkozik. Ez azonban – hangsúlyozza Bor – sosem ártalmatlan:

„Ha nincsen rá felhatalmazásom, és nem törvényesen csinálom, akkor a hekkelés az soha sem jópofa, és sosem törvényes.”

Szakemberünk kiemelte a kiberbűnözők és az etikus hekkerek közötti különbséget:

„A hekker abban különbözik az etikus hekkerektől, hogy ártó szándékkal csinálja, nincsen rá felhatalmazása, és mindent nyilvánosságra hoz.”

A beszélgetésben szó esik arról is, hogy a támadók sokszor nem közvetlenül a fő célpontot támadják meg, hanem a beszállítókon, partnereken vagy más gyengébb láncszemeken keresztül próbálnak bejutni. És ma már a magánszemélyek sincsenek biztonságban: telefonhívásokkal, SMS-ekkel, hamis banki e-mailekkel próbálják megszerezni az adatokat – és gyakran sikerrel járnak.

Bor szerint a védekezés kulcsa az oktatás, tudatosság és jogi háttér. Mert bár a hekkerek jól szervezettek, ha tudjuk, hogy mivel van dolgunk, akkor nem fognak sikerrel járni.

Legfrissebb