Tudósok, akik korábban kimutatták, hogy a Föld belső magja más irányba kezdett el forogni, most új felfedezésre jutottak: a mag alakja is változik.
A Föld belsejében egy forró, szilárd fémgömb helyezkedik el, amelyet egy folyékony külső mag vesz körül. Régóta feltételezik, hogy ennek alakja idővel változni fog, most azonban az első közvetlen bizonyítékokat is megtalálták erre vonatkozóan – jelentették a Nature Geoscience folyóiratban megjelent tanulmányban. A változásokat olyan földrengéshullámok jelezték, amelyek eljutottak egészen a Föld középpontjáig.
Dr. John Vidale, a Dél-kaliforniai Egyetem professzora és a tanulmány vezető szerzője elmondta:
„A Föld geológiai időskálán fejlődik, ezért különösen izgalmas, amikor éves szinten is megfigyelhetőek ezek a változások. Ez segít, hogy jobban megérthesssük a belső mag dinamikáját.”
A Föld összes rétege közül a belső mag a legtávolabbi és legrejtélyesebb. Ez a vasból és nikkelből álló szilárd gömb körülbelül akkora, mint a Hold 70 százaléka, és sugara körülbelül 1221 kilométer. A belső magban a hőmérséklet elérheti akár az 5400 Celsius-fokot, a nyomás pedig a 365 gigapascal (GPa) értéket, amely mintegy 3 milliószor nagyobb, mint a Föld átlagos légköri nyomása a szárazföldön. Bár a mag közvetlen megfigyelése lehetetlen, a tudósok a magon áthaladó szeizmikus hullámok méretének és alakjának változását elemezve tudják tanulmányozni.
A kutatók 1991 és 2023 között gyűjtött földrengési adatokat elemeztek, és azokat a belső mag forgására vonatkozó korábbi megállapításaikkal vetették össze. Korábban kimutatták, hogy a belső mag egy időben gyorsabban forgott a Földnél, de 2010 körül a mozgása lelassult, majd visszafelé kezdett forogni. Most azt is sikerült megfigyelni, hogy a mag felszíne változik, és egyes területeken deformáció jelei mutatkoznak.
„Olyan, mintha sci-fit néznénk, amikor elképzeljük, mi történik a belső mag felszínén. Egy teljesen más világ, más időskálával és elképesztő erőkkel, mégis képesek vagyunk megfigyelni és elemezni ezeket a folyamatokat”
– fejtette ki a tudós.
Hosszú távon a belső mag növekedése hatással lehet a Föld mágneses terére is, amely védelmet nyújt a napsugárzás káros hatásaival szemben.
„Bár a felszíni élet és a belső mag közötti kapcsolat jelenleg távoli, a belső mag növekedése mégis meghatározó szerepet játszik a Föld fejlődésében”
– mondta Dr. Yoshi Miyazaki, a Rutgers Egyetem professzora.
(CNN)