Ugrás a tartalomra

Terror, kivégzések és börtön: egyre aggasztóbb az észak-koreai keresztények helyzete

Akik Bibliát birtokolnak vagy istentiszteletet tartanak, azokat kivégzik, száműzik vagy börtönbe zárják.

Kim Dzsongun, észak-koreai elnök. - Kép forrása: KCNA/Reuters

Egy emberi jogi szervezet riasztó jelentést tett közzé az Észak-Koreában élő keresztények borzalmas helyzetéről. Ez a zárt ország már régóta a legkegyetlenebb keresztényüldözők közé tartozik, de a Christian Solidarity Worldwide (CSW) új jelentése, „Észak-Korea: Nem fordíthatjuk el a tekintetünket”, még aggasztóbb képet fest az egyre súlyosbodó körülményekről.

A dokumentum az ENSZ tíz évvel ezelőtti jelentésének évfordulójára készült, amely már feltárta az Észak-Koreában zajló jogsértéseket.

A CSW szerint az elmúlt tíz év alatt Kim Dzsongun rezsimje nem tett semmit az emberi jogi normák betartásáért, sőt, a helyzet tovább romlott a COVID-19 járvány, a fegyverkísérletekre való összpontosítás és az új törvények bevezetése miatt. Különösen aggasztó a Kínából visszatoloncolt észak-koreai menekültek helyzete is.

David Simpson, a CSW kelet-ázsiai szakértője (aki biztonsági okokból álnéven nyilatkozott), elmondta, hogy az ENSZ tíz évvel ezelőtti jelentése rámutatott azokra a szörnyű emberi jogi visszaélésekre, amelyeket Kim Dzsongun és a többi észak-koreai vezető elkövet.

„A 2014-es jelentés megmutatta, hogy nem csak a Kim-rezsim nukleáris fenyegetése aggasztó. A diktatúra igazi ára az észak-koreai emberek szenvedése”

– mondta Simpson.

Kim Dzsongun hatalomra kerülése, apja 2011-es halála után, még jobban elszigetelte az országot. Korábban volt némi együttműködés Dél-Koreával, de ez is megszűnt. Simpson példaként említette egy határ menti gyár bezárását, ahol észak-koreai munkások dolgoztak, valamint egy kommunikációs torony felrobbantását, amivel Kim jelezni akarta, mennyire szigorúan elfojtja a vallásszabadságot és mindenfajta szabad véleménynyilvánítást.

Simpson elmesélte, hogy két középiskolás diákot nehéz fizikai munkára ítéltek, csak azért, mert tévéműsorokat néztek. Az emberek nemcsak a szórakozásban vannak korlátozva, de a hitüket sem gyakorolhatják szabadon.

Akik Bibliát birtokolnak vagy istentiszteletet tartanak, azokat kivégzik, száműzik vagy börtönbe zárják.

Simpson szerint a kereszténységet azért is üldözik, mert sok észak-koreai menekültet keresztény misszionáriusok segítenek Kínában és Dél-Koreában. Ezek a misszionáriusok elmondják nekik, hogy amit Észak-Koreában tanítanak nekik, az hazugság, és a világ teljesen más, mint amit otthon tapasztalnak.

Dél-Korea és az Egyesült Államok, Észak-Korea két nagy ellensége, szintén erős keresztény közösségekkel rendelkezik, amely hozzájárul ahhoz, hogy a rezsim ellenségesen viszonyul a valláshoz. Emellett az észak-koreai földalatti keresztény egyház folyamatosan növekszik, amely veszélyezteti a kormány hatalmát és tekintélyét.

Simpson arra is rámutatott, hogy a fiatalabb észak-koreaiak közül egyre kevesebben hisznek abban, hogy Kim Dzsongun valamilyen isteni személy lenne, mint ahogyan azt a szüleik és nagyszüleik gondolták.

Simpson és a CSW abban bíznak, hogy jelentésük segít felhívni a világ figyelmét az észak-koreai emberek szenvedéseire, és hozzájárul ahhoz, hogy a nemzetközi közösség ne hunyjon szemet a humanitárius válság felett.

„Nem fordíthatjuk el a tekintetünket az ott élő emberek szenvedéseiről”

– mondta.

(Faithwire)

Legfrissebb