Az ikrekről köztudott, hogy nagyon hasonlítanak egymásra, de valójában sok mindenben különböznek. Számos izgalmas történet és legenda él a köztudatban velük kapcsolatban de vajon mi igaz ezekből? Tényleg képesek szinte telepatikus módon „érezni” egymás gondolatait? Dr. Tárnoki Ádám, Radiológus, kutatóorvos, Junior Prima díjas kutató és Dr. Pári András, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért tudományos elnökhelyettese segítségével utánajártunk, milyen tudományos tapasztalatok állnak az ikrekkel kapcsolatos hiedelmek mögött.
A legfrissebb kutatások szerint az ikerszületések aránya világszerte növekszik, egy 2021-es tanulmány szerint jelenleg 1000 szülésből körülbelül 12–16 ikerszülés. Az adatok szerintKözép-Afrikában a legmagasabb az ikerszülések aránya,különösenBeninben, ahol ez az arány kiemelkedően magas, 1000 szülésből 27,9 esetbenhoznak világra ikerpárt. Ezzel szemben Délkelet- és Kelet-Ázsiában a legalacsonyabb az ikerszülések száma, itt csupán 6-9 ikerpár jut ezer szülésre.A történelem legnagyobb igazolt ikerterhessége egy orosz asszonyhoz, Valentina Vasziljevához köthető, aki tizenhat alkalommal szült kettes, hétszer hármas, négyszer pedig négyes ikreket.
De vajon mi igaz abból, amit eddig az ikerterhességekről tudtunk? Tényleg teljesen egyformák az egypetéjű ikrek? Van-e különleges, szinte telepatikus kapcsolat az ikrek között? Tudományosan igazolt, hogy az ikrek tovább élnek? A beszélgetés során szakértőink részletesen válaszoltak ezekre a kérdésekre, és számos meglepő tényt osztottak meg az ikrekkel kapcsolatban.
Sokan úgy gondolják, hogy az egypetéjű ikrek teljesen azonos genetikai állománnyal rendelkeznek, azonban a tudományos vizsgálatok árnyaltabb képet mutatnak.Dr. Tárnoki Ádám szerint:
„Az egypetéjű ikrek genetikai állománya majdnem azonos”
– hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a kétpetéjű ikrek kialakulásának pontos mechanizmusát még mindig kutatják.
Bár az egypetéjű ikrek DNS-e szinte teljesen azonos,a génszakaszok aktivitása eltérhet, ez egyéni különbségekhez vezethet, amelynek kapcsán Dr. Tárnoki elmondta:
„A gének különböző szakaszainak aktivitása miatt azt viszont már nem mondhatjuk, hogy az egypetéjű ikrek száz százalékban azonos genetikai állománnyal rendelkeznek. Ez a különbség hatással lehet arra is, hogy egyikük krónikus betegségben szenved-e, míg a másikuk nem.”
Ezt az epigenetikai tényezők magyarázhatják, amelyeket többek között a dohányzás, a táplálkozás vagy éppen a stressz is befolyásolhat.
Érdekes megfigyelés, hogy az ikerszületések gyakorisága idősebb anyáknál magasabb. Az egyik legismertebb bibliai ikerpár, Jákob és Ézsau, kétpetéjű ikrek voltak, és anyjuk idősebb korban vállalta őket. Ez összecseng a modern tudományos kutatásokkal, amelyek szerint az életkor növekedésével nő a kétpetéjű ikrek születési esélye.
„Ez is megerősíti azt a tudományos tényt, hogy idősebb korban magasabb a kétpetéjű ikrek születési esélye.”
– jelentette ki Dr. Pári András.
A történelmi események is befolyásolhatják az ikerszületések számát. A háborúk idején megfigyelték, hogy az ikerszületések száma megnőtt. A szakértők ezt hormonális és stressz-hatásokkal magyarázzák:
„A stressz is befolyásolhatja az ikerszületések arányát”
–fejtette ki Dr. Tárnoki Ádám, hozzátéve, hogy az első, és a második világháború után isugrásszerűen megemelkedett az ikrek születési aránya.
Számos történet szól arról, hogy az ikrek egyfajta telepatikus kapcsolatban állnak egymással, ugyanazokat a ruhákat választják ki egymástól függetlenül, vagy hasonló döntéseket hoznak.
Tárnoki Ádám azonban cáfolta ezeket a sztereotípiákat, kutatásokkal igazolva, hogy
„Ez nem iker sajátosság, sokkal inkább a testvérekkel való kapcsolódás eredménye.”
A beszélgetés során fény derült arra is, hogy az egészséges életmód és a hit is befolyásolhatja a gyermekvállalási hajlandóságot.
Dr. Pári András kifejtette:
„A statisztikák azt mutatják, hogy a hívő emberek több gyermeket vállalnak, és nagyobb az esély arra, hogy ikrek szülessenek.”
A szakértő ezzel megerősítette Király Tamás műsorvezető felvetését, miszerint a hit és az egészséges életmód pozitív hatással lehet nemcsak a termékenységre, hanem az általános élettartamra is.
A beszélgetés második felében egy valóságos csodának lehetünk tanúi, egy hármasikres édesanya látogatott el hozzánk gyermekeivel. A teljes beszélgetést megtekintheti itt: