Tekintély: felemel vagy leural? - Petrőcz László, Szabados Márk

A szabadság mára divatos szóvá vált, de a legtöbben félreértelmezik annak jelentését. Valóban az a szabadság, ha korlátok nélkül, bármit megtehetünk? A Hit Rádió adásában Szabados Márk bibliatanár és Petrőcz László, a Hit Gyülekezete lelkésze osztották meg gondolataikat a szabadság bibliai jelentéséről, a tekintélyhez való viszonyról, és arról, hogy a fiatalok közül miért küzdenek egyre többen a céltalanság érzésével.

💡
A beszélgetés hamarosan a YouTube csatornánkon is megjelenik, de előfizetőink számára A CIKK ALJÁN már premier előtt is megtekinthető a teljes adás.

Szabados Márk szerint az emberek mindig is vágytak a szabadságra – de ez a vágy könnyen félrecsúszhat, ha hiányzik belőle az isteni iránytű. Úgy látja, hogy már a Biblia első fejezeteiben is megjelenik az a kísértés, amelyben a korlátokat nem védelemként, hanem elnyomásként mutatják be.

„Az ördög bependítette, hogy mégiscsak kötelék: Isten elrejt valamit (… )Ez hazugság volt.”

– fogalmazott.

Kifejtette, hogy más vallásokban ezért is hívják a Sátánt "fényhordózónak", mert erre a hazugságra alapozva úgy vélik,"fölszabadította az emberek tudatát egy elnyomó Isten képével, és valamiféle szabadság utáni vágyat ébresztett fel."

Petrőcz szerint a valódi szabadság nem a korlátok lerázását, hanem az Istennel való helyes kapcsolatot jelenti. A Biblia szerinte világosan kijelenti, hogy a korlátok nem ellenünk vannak, hanem értünk.

 "Szabadság az azt jelenti, hogy vannak bizonyos korlátok. Például az Ádám Éva számára ott volt az Édenkert. Nagyon nagy rabság..."

– fejtette ki a lelkész.

A műsorban szó esett arról is, hogyan torzítja el a mai társadalom a tekintély fogalmát, milyen szerepet játszanak a családi minták a fiatalok életében, és miért van óriási szükség apákra, hiteles példákra és isteni vezetésre. Megtudhatjuk azt is, miért látják úgy a vendégek, hogy a szabadság és a tisztelet csak együtt létezhet – és hogy mi történik, ha ezt a rendet felborítjuk.