A háború árnyékában: borzalmas erőszak zajlik Szudánban
A háború akkor kezdődött, amikor a katonai kormány két hadserege lőni kezdte egymást. A háborút a Gyors Támogató Erők (RSF) kezdte, melyet egy Hemedti nevű férfi vezet, aki a hírhedt Janjaweed milíciacsoport felett parancsnokol (ezt a csoportot tartják felelősnek a dárfúri népirtásért is). Az RSF a kormányerőket támadta. A másik oldalon a Szudáni Fegyveres Erők, az ország „hivatalos” hadserege áll. Eddig több ezer embert halt meg, vagy sebesült meg, és a polgárháború hatalmas menekültválságot idézett elő. A harcok nagy része a főváros, Kartúm körül tombol, de a háború az egész országot érinti. - számol be az Open Doors.
A Human Rights Watch (HRW) július végén kiadott jelentése rámutat, hogy a háború milyen brutálissá vált. A jelentés megállapítja:
„A szudáni Gyors Támogató Erők (RSF) számos esetben követtek el szexuális erőszakot Kartúmban az általuk ellenőrzött területeken, és ezek a cselekmények háborús és emberiesség elleni bűncselekményeknek minősülnek. Mind az RSF, mind a Szudáni Fegyveres Erők (SAF) megtámadták az egészségügyi dolgozókat, a helyieket és az egészségügyi létesítményeket, ami háborús bűncselekménynek minősül.”
A jelentés világossá teszi, milyen bűncselekmények történnek:
„A Gyors Támogató Erők számtalan nőt és lányt erőszakoltak meg, olykor csoportosan, és kényszerítettek házasságra a szudáni főváros lakónegyedeiben”
– mondja Laetitia Bader, a Human Rights Watch Afrika igazgatóhelyettese.
„A fegyveres csoport megfélemlítette a nőket és lányokat, és mindkét hadviselő fél akadályozta őket abban, hogy segítséget és támogató szolgáltatásokat kapjanak, ami súlyosbítja az elszenvedett erőszakot. Ennek következtében az áldozatok úgy érzik, hogy sehol sincsenek biztonságban.”
A túlélők elmondták az egészségügyi munkásoknak, hogy olykor öt RSF-katona is megerőszakolta őket. Az RSF nőket és lányokat is elrabolt, és az általuk elfoglalt otthonokba és egyéb létesítményekbe zárta őket, ahol szexuális erőszaknak és egyéb visszaéléseknek vetették alá őket. Az RSF tagjai néha családtagjaik szeme láttára is szexuálisan bántalmaztak nőket és lányokat.
Kevesebb bűntényt követtek el a Szudáni Fegyveres Erők tagjai, de az esetek számának növekedését jelentették, miután 2024 elején az utóbbiak átvették Omdurman városának ellenőrzését. Férfiakat és fiúkat is megerőszakoltak, áll a jelentésben.
Nem sokkal a HRW-jelentés megjelenése előtt az Orvosok Határok Nélkül (MSF) szintén közzétett egy jelentést, amely szerint a szudáni háború a civilek védelmének összeomlásához vezetett, a közösségek válogatás nélküli erőszakkal, gyilkosságokkal, kínzásokkal és szexuális erőszakkal szembesülnek az egészségügyi dolgozók és az egészségügyi létesítmények elleni folyamatos támadások mellett.
„A háború során megsérült vagy megölt emberek számát illetően a becslések eltérőek, de a Szudán nyolc államában működő MSF kimutatta, hogy csak az egyik általa támogatott kórházban, a Kartúm államban lévő Omdurmanban található Al Nao kórházban 2023. augusztus 15. és 2024. április 30. között 6776 beteget kezeltek erőszak okozta sérülések miatt, ami átlagosan 26 embert jelent naponta”
– áll a jelentésben.
„Az MSF országszerte több ezer beteget kezelt a háború okozta sérülések miatt, a legtöbbet robbanások, lövések és késelések által okozott sérülések miatt.”
Minden szudáni állampolgárt érint az erőszak, de az Open Doors helyi munkatársai szerint a keresztényeknek további szenvedéssel kell szembenézniük.
„A keresztényeket érő támadás különösen élesen jelentkezik Szudán fővárosán, Kartúmon kívül”
– mondja Fikiru*, az Open Doors kelet-afrikai kutatója.
„A háború azonban a fővárosban a legrosszabb, ahol a legtöbb keresztény él.”
Hozzátette, hogy a szudáni egyház nagy része – azok az emberek, akik rendes körülmények között segíteni tudnának a segélyek elosztásában és a kiszolgáltatott hívek gondozásában – most menekülni kényszerülnek. Egyelőre a legtöbb, amit tehetünk értük, hogy imádkozunk és bátorítjuk a nemzetközi közösséget, hogy vessen véget az erőszaknak.
„Az Open Doors üdvözli az Egyesült Államok és mások folyamatos erőfeszítéseit, hogy tárgyalóasztalhoz ültesse a harcoló feleket, és sürgeti Szudán szövetségeseit, hogy tőlük telhetően próbálják meggyőzni őket a háború tárgyalásos megoldásáról”
– mondja Jo Newhouse, az Open Doors szóvivője, aki a Fekete-Afrikában végzett munkáért felelős.
„Az elmúlt egy év harcai nem oldottak meg semmilyen vitát, csak súlyosbították a legkiszolgáltatottabbak szenvedését. Szudán szövetségesei és a nemzetközi közösség egésze nem nézheti tétlenül, hogy a civileknek nincs hová menekülniük.”
A cikk az Open Doors Magyarország közreműködésével készült.