űKomoly aggodalmak merültek fel a szíriai keresztények és más kisebbségek biztonságával kapcsolatban, miután egy iszlamista vezetésű lázadás megdöntötte Bassár el-Aszad elnök kormányát.
Az al-Káida már arra szólította fel a győztes lázadókat, hogy forduljanak „zsidók és keresztesek” ellen, ez utóbbi kifejezést pejoratívan a keresztényekre használják.
A lázadók december elején kezdték átvenni az irányítást. December 8-án, vasárnap hajnalban a fegyveres erők elfoglalták a szíriai fővárost, Damaszkuszt, a volt elnök pedig elmenekült az országból.
Bár Aszad kormánya súlyos emberi jogi visszaéléseket követett el, beleértve önkényes bebörtönzéseket, kínzásokat és vegyi fegyverekkel végrehajtott civil támadásokat, a hatalmát megdöntő csoportok közül a vezető lázadó szervezet, a Hay’at Tahrir al-Sham (HTS), terrorszervezetnek minősül. A HTS korábban az al-Káidához tartozott. – számol be a Barnabas Aid.
A HTS vezetője, Abu Mohammad al-Jolani, aki 2011-ben tért vissza Szíriába Irakból, szoros kapcsolatban állt az Iszlám Állam későbbi kalifájával, Abu Bakr al-Baghdadival. Bár Jolani csoportja 20141-ben szakított az al-Káidával, terrorista múltja továbbra is aggodalmakat kelt.
Az utóbbi időben Jolani igyekezett mérsékeltebb arculatot mutatni. December 6-án a CNN-nek adott interjújában kijelentette:
„Senki sem jogosult eltörölni egy másik csoportot. [A különböző vallási csoportok] évszázadok óta együtt éltek ebben a régióban, és senki sem jogosult megszüntetni őket.”
A polgárháború előtt a szíriai lakosság körülbelül 10 százaléka volt keresztény, akik közül sokan az Oszmán Birodalom 1893-1923 közötti népirtása elől menekültek. A keresztények közül sokan menekültek Aszad kormánya, valamint az Iszlám Állam és más iszlamista csoportok elől.
Szíria különleges helyet foglal el a kereszténység történetében. Pál apostol a damaszkuszi úton tért meg (ApCsel 9:1-19), és az antiókhiai keresztény közösséget nevezték először „keresztényeknek” (ApCsel 11:26).
Sean Feucht, keresztény aktivista, a Light the Candle nevű nemzetközi missziós szervezet alapítója egy videót tett közzé az Instagramon, amelyben fegyverrel felszerelt terroristák keresztényeket ejtettek foglyul.
A szíriai helyzettel kapcsolatban az Open Doors egy közleményben bátorítja a hívőket, hogy imádkozzanak a Szíriában élő keresztényekért.
A helyzet ingatag. A keresztény vezetők azonban továbbra is elkötelezetten szolgálják közösségüket, noha az új helyzetben példátlan kihívásokkal és bizonytalansággal kell szembenézniük. – írják.
„Mint minden szíriait, a keresztény közösséget is megdöbbentette a szíriai politikában bekövetkezett gyors változás”
– mondja Chris Summers, az Open Doors globális tartalomért felelős vezetője, valamint hangsúlyozta:
„Egy ilyen helyzet mindig bizonytalansággal jár együtt: senki sem tudja, hogy az új szíriai vezetés hogyan fog bánni a kisebbségekkel, köztük a keresztényekkel. A szíriai hívők sok mindent elszenvedtek már, és sokan emlékeznek a polgárháború csúcspontján bizonyos fegyveres csoportoktól elszenvedett szörnyű bánásmódra.”