Ugrás a tartalomra

"Szeretlek robot-apu!" - az MI által generált chatbottal beszélget hetente egy kisfiú

A kilenc éves kisfiú szülei egészségügyi állapotuk miatt döntöttek úgy, hogy alternatívát biztosítanak a gyermekeik számára, ha bekövetkezne a baj.

Jayce Gowin és valódi édesapja beszélget a mesterséges intelligencia alapú chatbottal.

A kilencéves Jayce Gowin és apukája hetente egyszer leülnek beszélgetni, de nem az igazi apjával, hanem egy mesterséges intelligencia által vezérelt chatbottal, amely őt utánozza.


Jayce valódi apja, Jason Gowin, mellett ül, aki Jayce nevében beírja a kérdéseket egy laptopba, majd ketten együtt várják a mesterséges intelligencia hangalapú válaszát. Gowin elmondta, hogy azért keresett rá a technológiára, mert komoly egészségügyi problémák merültek fel, és ő és felesége aggódtak, hogy Jayce és testvérei szülők nélkül maradhatnak.

Múlt hónapban egy vasárnap reggel Jayce meg akarta tudni, hogy a chatbot emlékszik-e a kedvenc plüssállatára, Bobra.

„Igen, Jayce”

– mondta a mesterséges intelligencia képmás egy hangon, amely nagyon hasonlított az apukájáéra.

"Bob egy egérfigura az esti meséidben.”

Jayce ezt örömmel fogadta, majd azt mondta:

"Szeretlek, robot-apu"

A Gowin család tagjai önként vállalták a termék tesztelését, amelyet egy You, Only Virtual nevű startup készített, cserébe azért, hogy bármikor ingyen hozzáférhessenek.

A cég egyike azon kevés vállalatoknak, amelyek az úgynevezett „gyász tech” iparágban tevékenykednek, olyan csevegőrobotokat fejlesztve, amelyek elhunyt szeretteiket utánozzák.

A termékek célja, hogy lehetőséget biztosítsanak a felhasználók számára, hogy a "szeretteikkel" haláluk után is "beszélgethessenek".

A kritikusokban azonban aggályok merültek fel a személyes adatok védelme kapcsán egy olyan technológia révén, amely ráadásul az elhunyt rokon hangján beszél.

Az olyan generatív mesterséges intelligencia eszközök, mint a ChatGPT – amelyek az interneten található szövegeket szkennelik és statisztikai valószínűség alapján állítanak össze mondatokat – hajlamosak önkényes, hamis vagy gyűlölködő beszédet megosztani, amely aggodalmat kelt a személyes és társadalmi hatásokat illetően, amikor ezek a mérgező szavak egy elhunyt rokontól származó intimitással és tekintéllyel hangzanak el.

"A magány valódi probléma. A gyász nagyon megterhelő lehet."

– mondta Gary Marcus, a New York-i Egyetem emeritus professzora, a „Rebooting AI” című könyv szerzője az ABC Newsnak.

„Bizonyos értelemben mindenki, aki most használja ezt, egy kísérlet része, és ez nem egy jól kontrollált kísérlet”

– tette hozzá Marcus.

"Minél több embert vonz be ez, annál jobban kell aggódni: Mik a következmények?"

Jason és felesége, Melissa Gowin – akik három gyermekükkel élnek a pennsylvaniai Sayre kisvárosában – a gyász techhez fordultak, miután mindkettőjük élete veszélybe került.

2019-ben Melissa Gowin szélütést kapott néhány nappal ikerfiaik szülése után. Hamarosan egy orvos közölte vele, hogy lehet, hogy már csak két éve van hátra. Négy hónappal később pedig az édesapánál, Jason Gowinnál diagnostizálták a gyomorrák korai stádiumát.

Az ötlet akkor jutott eszükbe, amikor „Az acélember” című Superman filmet megnézték.

"Superman bemegy a Magány Erődjébe, és beszél egy lényegében MI verziójú apjával”

– emlékezett vissza Jason Gowin.

"Azt mondtam, 'Tudod mit, fogadok, hogy valaki már kitalálta ezt a technológiát'.”

Jayce Gowin, 9 éves, heti 30 percet tölt egy AI chatbot beszélgetésével, amely az apja alapján készült.

„Nagyon egyszerű”

– mondta Jason Gowin.

"Fogod a szöveges üzeneteket, vagy videókat, vagy hangfelvételeket, és feltöltöd őket a portálra. Az algoritmus ezután, átalakítja őket."

Gowin elmondása szerint olyan egyébként olyan is előfordult, amikor a mesterséges intelligencia egy teljesen valótlan történetet mesélt el a kisfiúnak úgy, mintha az megtörtént volna.

Elismerte, hogy vannak aggályai az adatok biztonsága miatt, de elmondása szerint figyelnek arra, hogy érzékeny információkat ne töltsenek fel a portálra.

(abc)

Legfrissebb