A 38 éves Iman Spatinak csupán egy emléke maradt édesapjáról, méghozzá egy kazetta, amelyen azt mondja: „Ne félj! Bárhová mész, vigyázni fogok rád.”
Egy évvel e szavak rögzítése után, amikor Iman még csak kétéves volt, édesapját, – aki az iráni ellenzék politikai aktivistája volt – kivégezték. Az ítéletért felelős személy Ebrahim Raisi volt, aki akkor Teherán főügyésze, később pedig Irán elnöke lett.
„Ahhoz, hogy megkapjuk a testét, anyámnak ki kellett fizetnie a golyók árát, amelyekkel megölték”
– emlékezik vissza Spati.
Iman 1999-ben menekült családjával együtt Németországba attól tartva, hogy rövidesen behívhatják őt katonának. Röviddel azután, hogy megérkezett Németországba, érdeklődni kezdett az antiszemitizmus, és az Izrael-ellenesség kérdése iránt.
„Emlékeztem rá, hogyan kezdődött ugyanez Iránban. 2016-ban, miután láttam Berlin Al-Kudsz napi rendezvényét, ahol borzalmas jelszavakat kiabáltak, és iráni, Hamász- és Hezbollah-zászlókat lengettek, úgy döntöttem, aktívabb leszek, és dokumentálom ezeket a gyűlöletdemonstrációkat.”
Október 7. óta Spati mintegy 140 palesztinpárti demonstráción vett részt Berlinben – nem újságíróként, hanem egyszerű állampolgárként, hogy videókamerával dokumentálja, ahogyan az ő szavaival élve "Németország egyre mélyebbre süllyed a gyűlöletben".
„Eleinte több ezren vonultak ki a palesztin ügy támogatására”
– magyarázza.
„Most már csak pár százan vannak, de sokkal dühösebbek, és egyre erőszakosabbak. Támadják a rendőröket, palackokat dobálnak, és a tisztek kimerültek, mert a politikusok nem állnak mögöttük.”
A demonstrálók vulgáris szavakat kiabálnak Spati-nak, szidalmazzák, követik és többször meg is fenyegették. Júliusban fejbe verték egy zászlórúddal, később pedig egy másik személy lefejelte. Szintén júliusban kutyasétáltatás közben egy férfi késsel támadt rá az otthona előtt, akit egy korábbi tüntetésről ismert szőke nő kísért.
„Amikor üldözőbe vettem őket, a nő azt sikította, hogy megpróbálom megtámadni”
– mondja. Spatit ezután rövid időre őrizetbe vették, de szabadon engedték, miután a rendőrség elfogta a támadót.
„Százak, talán ezrek panaszai érkeznek arról, hogy mi történik ezeken a demonstrációkon, és egyetlen elítélés sem született”
– mondja Spati.
„Ál-pizzafutárok kopogtatnak az ajtómon, és Mosszad-ügynöknek neveznek. A retorika erőszakos és fenyegető, és senki sem tesz ellene semmit. Épp ellenkezőleg, néhány bevándorló hátterű rendőr engem tart a probléma forrásának.”
Spati szerint a palesztinpárti demonstrációk résztvevői furcsa keveréket alkotnak: szélsőbaloldali radikálisok és radikális iszlamisták, akiket semmi más nem köt össze, mint az Izrael és a zsidók iránti gyűlölet. Véleménye szerint a résztvevők 90 százaléka helyesnek tartja az október 7-i eseményeket, 10 százalékuk pedig "túlságosan félénk", hogy ellene szóljon.
Véleménye szerint a 2015-ös muszlim tömeges bevándorlás lehetővé tette a szélsőbaloldal számára, hogy "nyíltan kifejezze antiszemitizmusát" a muszlim áldozatok megsegítésének álcája alatt. Október 7. pedig meggyújtotta a kanócot. Állítása szerint ami ezeken a tüntetéseken történik, az a szélsőbaloldal felelőssége.
„Gyűlölik Izraelt és a Nyugatot.”
– hangsúlyozta Spati, aki szerint a legtöbben "csak a pénz miatt" járnak a tüntetésekre, mivel az Izrael-ellenes videók nagyon népszerűek az interneten.
„Mikor láttam, hogy baklavával ünnepelnek október 7-én, tudtam, hogy ott kell lennem”
– mondja.
„Tudom, mit jelent, amikor az emberek megpróbálják a Közel-Keletet, azt a helyet, ahonnan elmenekültek, Európa szívébe hozni. Az átlag német nem érti, hogy ez mit jelent valójában.”
„Nem akarok meghalni, de kész vagyok feláldozni az életemet azért az életmódért, amely menedéket adott nekem, amikor Iránból menekültem”
– teszi hozzá Spati.
„Biztos vagyok benne, hogy az apám figyel rám, és büszke lenne arra, hogy a fia folytatja a harcot, amelyért ő az életét adta.”
– fejtette ki.
(Ynet)