Az „új ateizmus” kifejezés hallatán elsőre talán Christopher Hitchens és Richard Dawkins juthat eszünkbe. Ayaan Hirsi Alit valószínűleg kevesen ismerik, aki melléjük állt, mikor még határozottan elítélte a kereszténységet. A befolyásos tudós és értelmiségi lényegében az ötödik legjelentősebb „új ateista” volt Hitchens, Dawkins, Sam Harris és Daniel Dennett nyomában - írja a The Christian Post.
Hirsi Ali muszlimként nőtt fel Szomáliában. De végül ellenezni kezdte a kényszerházasságot, a becsületgyilkosságot, és a gyermekházasságot. Ayaan megtagadta iszlám hitét, és ateista lett. Huszonhárom évesen Hollandiába költözött, és elismert politikussá vált.
Hirsi Ali több könyvet is kiadott, amelyek bestsellerek lettek. Az iszlám elutasítása és az ateizmus felvállalása ellenére mégis ürességet érzett magában.
Tavaly bejelentette, hogy keresztény hitre tért, ami természetesen sokkolta ateista barátait. Hirsi Alit azonban nem intellektuális érvek győzték meg végül arról, hogy elfogadja a kereszténységet.
Néhány hónappal ezelőtt egy Richard Dawkins-szal folytatott baráti beszélgetés és vita során Ayaan elmagyarázta a megtéréshez vezető útját:
„Volt egy személyes válságom ... Körülbelül egy évtizeden át erős depresszióval és szorongással, önutálattal éltem. Elértem a mélypontot. Már nem akartam tovább élni, de nem voltam elég bátor ahhoz, hogy véget vessek az életemnek. Öngyógyítással kezeltem magam. Hosszú időn keresztül jártam pszichiáterekhez és más orvosokhoz. Próbáltam megérteni az állapotomat, és megpróbáltam a tiszta, bizonyítékokon alapuló tudomány segítségével kezelni”.
Hirsi Ali így folytatta:
„Voltam egy terapeutánál, aki azt mondta: 'Talán valami mással van bajod. Úgy írta le, hogy 'spirituális csőd', és ez megragadott engem. Miután már nem volt vesztenivalóm, imádkozni kezdtem, és kétségbeesetten fohászkodtam Istenhez. Számomra ez volt a fordulópont."
"Ami ezután történt, az maga a csoda”
– számolt be a vele történtekről.
„Amikor ateista voltam, bejártam az egész Egyesült Államokat és Európát, gúnyolódtam a keresztényeken, gúnyt űztem a hitből. Mindig hat-hét fegyveres emberrel jártam, akik őriztek engem, mert olyan dolgokat mondtam, amelyek sértőek voltak a muszlimokra nézve. Keresztények leveleket írtak nekem , hogy „Imádkozni fogunk érted. Félre vagy vezetve”.
"Azt hiszem, ez önmagában meghatározza számomra a különbséget a főáramú kereszténység és a főáramú iszlám között”
Dawkins megkérdezte Hirsi Alitól:
„Ugye nem hiszed, hogy Jézus feltámadt a halálból?”
Mire ő azt felelte:
„Úgy döntöttem, hogy hiszek abban, hogy Jézus feltámadt a halálból.Krisztus minden követője hisz az Úrnak a bűneinkért a kereszten bekövetkezett halálában, valamint a halálból való feltámadásában."
Hirsi Ali ezután azt mondta:
„Vissza kell térni arra a párbeszédre, hogy ‘Van valami vagy nincs semmi?’”
Dawkins úgy véli, hogy "nincs semmi", és az ő ideológiája pontosan ezt biztosítja azok számára, akik az ateizmust választják.
Hirsi Ali elismerte:
„Évekig egyetértettem veled abban, hogy nincs semmi”.
Amikor Dawkins Krisztus keresztre feszítését „undorító ötletnek” nevezte, Hirsi Ali finoman válaszolt:
„Isten szabad akaratot adott nekünk”
(CP)