Magyarország döntése, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC), komoly politikai és jogi vitákat váltott ki. Dr. Hack Péter jogászprofesszor szerint ugyanakkor a lépés nemcsak jogilag megalapozott, de morálisan is vállalható – különösen annak fényében, hogyan működik a bíróság a gyakorlatban.
Mint elmondta, az ICC eredeti célja az volt, hogy ott lépjen közbe, ahol egy állam nem képes vagy nem hajlandó saját háborús bűnöseit elszámoltatni. Csakhogy mára a testület szerinte elvesztette pártatlanságát:
„Ez a bíróság is ugyanolyan politikai testületté vált, mint az ENSZ különböző gittegyletei”
– fogalmazott.
Különösen Izrael kapcsán látja aggasztónak az ICC működését. Felidézte, hogy a bíróság palesztin oldalról is hozott döntéseket, miközben a palesztin hatóság Gázában nem is gyakorol tényleges hatalmat, és Izrael igazságszolgáltatása bizonyítottan működik.
„Izraelben a független, pártatlan igazságszolgáltatás képes és hajlandó is eljárni – azt állítani, hogy ez nem így van, szemenszedett hazugság”
– mondta Hack Péter.
A magyar kilépés szerinte nem egyedülálló, és akár példaértékű is lehet:
„Ha önként lehet csatlakozni, akkor önként ki is lehet lépni. És lehet, hogy más országok is követni fogják Magyarországot.”
– fejtette ki.