A Hit Rádió stúdiójában Prof. Dr. Hack Péter, tanszékvezető egyetemi tanár, lelkész beszélt arról, hogyan alakult át az Alkotmánybíróság szerepe az elmúlt évtizedekben, miért jelent veszélyt a politikai kisajátítás, és miért különösen aggasztó a jelenlegi konfliktus Magyarország és Ukrajna között.

Az Alkotmánybíróság az 1990-es évektől kezdve egyfajta független „játékvezetőként” működött a magyar közéletben – mondta Hack Péter –, ma viszont sokan úgy látják, hogy az intézmény már nem független, hanem a kormány érdekeit szolgálja. Ez hosszú távon gyengíti az emberek bizalmát a jogállamiságban és a demokratikus intézményekben.

„Amikor a játékvezető valamelyik csapatnak minden szabálytalanságát befújja, a másikét pedig elengedi, sőt ő maga rúg gólokat (...), akkor ez probléma.”
„Ez nem tisztességes mérkőzés”

– hangsúlyozta.

Hack a legnagyobb veszélyt abban látja, hogy nincs konszenzus az „alapszabályokban”. Ha a politikai térfélen nincs egyetértés a játékszabályokról, akkor előbb-utóbb a politikai küzdelem „kiterjed a nézőtérre is”.

„Ha a szabályok mögött nincs konszenzus, akkor verekszenek a játékosok, és a szurkolók is.”

A jogi feszültségek mellett geopolitikai konfliktus is élesedik. A magyar-ukrán kapcsolatok példátlanul fagyosak, és a nyilvános kémvádak, kiutasítások és politikai üzengetések csak súlyosbítják a helyzetet. Hack Péter szerint ez egy új szintje a diplomáciai válságnak.

„Ez azt mutatja, hogy nagyon-nagyon éles a konfliktus Ukrajna és Magyarország között, és azért ez aggasztó.”

A háttérben hírszerzési műveletek zajlanak – amely nem meglepő. Minden ország kémkedik a másik után, a kérdés csak az, hogy mikor hoznak valamit nyilvánosságra.

„A kérdés nem az, hogy van-e ilyen, hanem hogy mikor jutunk el oda, és miért, hogy ezeket látványosan leleplezzék.”

A beszélgetés során szó esett arról is, hogy miért nem érzi magáénak sok állampolgár a jelenlegi alaptörvényt, és milyen problémákat vet fel az, ha a legfőbb ügyész újraválasztható. Hack Péter kifejtette, hogy az Alkotmánybíróság működhetne akár más, például amerikai modell szerint is. Emellett azt is elemezték, hogyan torzítja a kétharmados döntéshozatalt a pártrendszer jelenlegi töredezettsége.

Szuper! Sikeresen regisztráltál.
Üdv újra! Sikeresen bejelentkeztél.
Sikeresen feliratkoztál a(z) Hit Rádió oldalra.
A linked lejárt.
Sikeres! Ellenőrizd az emailed a varázslinkért a bejelentkezéshez.
Sikeres! A számlázási adataid frissítve lettek.
A számlázási adataid nem frissültek.