Régészet: ősi sírban fedezték fel a legrégebbi alfabetikus írásjeleket

Szíriában fedezték fel a legrégebbi ismert alfabetikus írást, amely egy ősi sírból került elő ujjnyi hosszúságú agyaghengerekbe vésve.

Az amerikai Johns Hopkins Egyetem kutatói az írást i.e. 2400 körülire datálták, amely körülbelül 500 évvel megelőzi az eddig ismert ábécés szövegeket.

A felfedezést csütörtökön mutatják be az Amerikai Tengerentúli Kutatások Társaságának éves konferenciáján.

„Az alfabetikus írás megváltoztatta az emberek életét, gondolkodását és kommunikációját”

– mondta Glenn Schwartz régész, az agyaghengerek felfedezője.

A kutatók szerint ez az írásforma forradalmasíthatta a nyelvet, mivel elérhetővé tette azt a királyi és társadalmi elit rétegein kívül is.

Dr. Schwartz és csapata Szíriában kutatja a korai városi területek fejlődését, és a kisebb városok kialakulását. A kutatók immár 16 éve folytatnak régészeti feltárást Tell Umm-el-Marra területén, amely Nyugat-Szíria egyik első közepes méretű ősi városi központja.

Ezen a helyszínen korábban már feltártak olyan sírokat, amelyek az i.e. 3500 és 2000 közötti korai bronzkorból származnak.

A sírban arany- és ezüstékszereket, épen maradt kerámiákat, főzőedényeket és egy lándzsahegyet is találtak.

Ezek között az artefaktumok között találtak négy enyhén kiégetett agyaghengert, amelyeken ábécés írás jelei láthatók.

„Ez az új felfedezés azt mutatja, hogy az emberek sokkal korábban és más helyszínen kísérleteztek az új kommunikációs technológiákkal, mint azt eddig elképzeltük”

– mondta Dr. Schwartz.

Az agyaghengereken lévő kis perforációk alapján a kutatók feltételezik, hogy ezeket valószínűleg egy másik tárgyhoz kötözték, és valamilyen címkeként használták.

„Lehet, hogy egy edény tartalmát részletezték, vagy azt, honnan származik, esetleg azt, hogy kié volt”

– magyarázta Dr. Schwartz, valamint hozzátette:

„Mivel nem tudjuk lefordítani az írást, csak találgatni tudunk.”

A kutatók szénizotópos kormeghatározási technikákkal igazolták, hogy a sírok, az artefaktumok és az írás mind i.e. 2400 körüli időszakból származnak.

„Korábban a tudósok úgy vélték, hogy az ábécét Egyiptomban találták fel valamikor i.e. 1900 után”

– mondta Dr. Schwartz.

„De a mi leleteink idősebbek, és egy teljesen más területről származnak, ami arra utal, hogy az ábécének egy teljesen más eredettörténete lehet, mint eddig hittük.”

(Independent)