Ugrás a tartalomra

Régészet: ősi keresztény "palota" nyomaira bukkantak Bahreinben

Ezek az első kézzel fogható bizonyitékok arra, hogy a Nesztoriánus Egyház Bahreinben is virágzott az iszlám elterjedése előtt.

Az épület tetejére később egy mecsetet építettek. - Kép forrása Exeteri Egyetem

Régészek egy ősi keresztény palotát fedeztek fel Bahreinben, amely az Arab-öböl egyik legkorábbi keresztény közösségére és a Nesztoriánus Egyház jelenlétére utal, még az iszlám előtti időkből.

Egy régészeti felfedezés feltárta az Arab-öböl egyik legkorábbi keresztény építményét, amelynek köszönhetően betekintést nyerhetünk egy rég elveszett keresztény közösség életébe, amely a 7. század elején bekövetkezett iszlám elterjedése előtt virágzott a régióban. Az ásatás során feltárt leletek szolgáltatják az első fizikai bizonyítékokat a Keleti Egyház, vagy más néven Nesztoriánus Egyház jelenlétéről Bahreinben.

Az Exeteri Egyetem és a Bahreini Kulturális és Régészeti Hatóság kutatói egy olyan épületet találtak, amely feltehetően egy püspök palotája volt, és a radiokarbonos kormeghatározás szerint a 4. század közepétől a 8. század közepéig terjedő időszakra datálható. - jelentette be az egyetem a honlapján.

Az épületet egy halom alatt találták egy falu temetőjében Samahijban, amely a modern települések központi területe, de történelmi jelentőséggel bír. A terület addig volt lakott, amíg a közösség át nem tért az iszlám vallásra.

A kutatók által feltárt három gipszkereszt egyike, amelyek az épületben voltak. - Kép forrása: Daily Mail/Timothy Insoll/University of Exeter

Timothy Insoll professzor, az Exeteri Egyetem kutatója és az ásatás társigazgatója elondta, hogy az épület nyolc szobával rendelkezett, és egy konyha is volt benne, amelyben több tűzhely is volt.

"Ez az első fizikai bizonyíték, amelyet a Nesztoriánus Egyházról találtak Bahreinben, és lenyűgöző betekintést nyújt abba, hogyan éltek, dolgoztak és imádkoztak az emberek.”

A több keresztény szimbólum és tárgy, mint például a vakolatba karcolt kereszt és korai keresztény szimbólumok, mint a Chi-Rho és a hal, tovább erősítik az épület lakóinak keresztény identitását.

A felfedezés része voltak textíliák is, amelyeket talán vallási szertartások során használtak. Az ásatáson a Szasszanida Birodalomból származó tucatnyi rézpénzt is találtak, amely egy gazdaságilag virágzó közösségre utal.

Az ásatást, amely 2019-ben kezdődött és 2023-ban fejeződött be, helyi legendák motiválták.

"A temetőjükben egy romos mecset/szentély alatt volt egy halom, amelyről azt mondták, hogy valami fontosat tartalmaz"

- idézte Insollt a Daily Mail.

"Senki sem hallgatott rájuk, de végül, amikor komolyan vették, igazuk lett, és megtalálták az épületet".

A kutatók a tervek szerint folytatni fogják a munkát a helyszínen, és egy múzeum megnyitását is tervezik 2025-re, hogy megőrizzék és bemutassák ezeket a felfedezéseket.

A görög "Khrisztosz" (Krisztus) szó első két betűjét és egy halat is belekarcoltak a vakolatba. - Kép forrása: Daily Mail/Timothy Insoll/University of Exeter

(CP)

Legfrissebb