Ugrás a tartalomra

Elrejtett kincs: több mint kétezer éves érmékre bukkantak Izraelben

A helyszínen kiépített alagútrendszereket és rejtekhelyeket is találtak, amelyek jól bemutatják a Bar-Kochba felkelés előkészületeit.

A kőrepesésekbe rejtett ezüstérmék. - Kép forrása : IAA/Facebook

A Hasmoneus-korszakból származó ezüstérméket találtak egy kőrepedésben, egy lenyűgöző mezőgazdasági birtok falának közelében. Ezeket az értékes érméket néhány évvel ezelőtt fedezték fel a Horvat Ashun nevű helyen, a Modi'in-Maccabim-Re'ut közelében, még mielőtt a Moreshet negyed építése megkezdődött volna. A lelet jelentőségére való tekintettel egy régészeti parkot hoztak létre az Ashun-dombon, ahol a látogatók ma már közelről is megismerhetik a helyszín gazdag történelmét.

Ez az ezüstkincs egyedülálló lelet a késő hellenisztikus korból, amely különféle shekeleket és fél-shekeleket (tetradrachmákat és didrachmákat) tartalmaz. Ezeket az érméket Türosz városában verték, és Antiochus VII király, valamint testvére, Demetrius II képei díszítik. Ez a kincs annak a bizonyítéka, hogy a birtok egyik lakója hosszú hónapokig gyűjtögette pénzét, majd elrejtette azt, remélve, hogy később visszatér és összegyűjti. Sajnos úgy tűnik, hogy a tulajdonos többé nem tért vissza.

„Elképesztő érzés arra gondolni, hogy ez az érmekincs több mint 2000 éven át várt arra, hogy mi felfedezzük”

– mondta Abraham Tendler, az Izraeli Régészeti Hatóság ásatásvezetője. Az ezüstérméken kívül számos bronzérme is előkerült, amelyeket a Hasmoneus uralkodók verettek. Ezeken az érméken Yohanan, Júda, Jonathan és Mattatiás nevei olvashatók, a következő felirattal: „A zsidók főpapja és tanácsának vezetője.”

A helyszínen felderített további leletek azt mutatják, hogy a birtok a kora római korban is működött tovább. Az ásatások során találtak olyan érméket is, amelyek azt jelzik, hogy a birtok lakói részt vettek a 66-ban kitört első zsidó felkelésben a rómaiak ellen. Ezek az érmék a felkelés időszakának dátumait viselik: „Két év” és „Három év” a felkelésből, valamint a „Cion szabadsága” feliratot. A birtok továbbra is működött a második templom 70-es pusztulása után is.

„Úgy tűnik, hogy a helyi lakosok nem adták fel a függetlenség reményét Rómától, és alaposan felkészültek a Bar-Kohba felkelésre”

– mondta Tendler.

"Az ásatás során azt láttuk, hogy a felkelés előkészületei során a birtok lakói nagy kövekkel töltötték fel az épület külső falához közeli lakóhelyiségeket, így hozva létre egy megerősített falat. Emellett felfedeztek kőbe vájt rejtekhelyeket a birtok padlói alatt, amelyek összekötötték a víztartályokat, tárolóhelyeket és rejtekhelyejet alagutakon keresztül."

– részletezte.

"Az egyik közeli ásatási területen egy gyönyörű, lenyűgöző rituális fürdőt (mikvét) fedeztünk fel. Amikor mélyebbre ástunk a mikvében, egy kiterjedt rejtekhely-rendszer bejáratát találtuk meg, amelyben sok leletet találtunk a Bar-Kohba felkelés idejéből. A felkelők által veretett érméket is találtunk, amelyek Simon, a felkelés vezetőjének nevét viselik, a „Jeruzsálem szabadságáért” felirattal, valamint egy másik vezető, Eleazar pap nevét „Izrael megváltásának első éve” felirattal."

– tette hozzá.

A kincsek a nagyközönség számára is elérhetők a Hasmonean Heritage Museum- ban Modi'inban!

(IAA/Facebook)

Legfrissebb