Régészet: bibliai királyok korából származó, 2700 éves települést tártak fel Jordániában

Egy új tanulmány szerint a mai Jordániában található Tall adh-Dhahab al-Gharbi lehet az ókori Mahanaim, amely Izrael királyságának része volt (más néven Északi Királyság).

A "Mahanaim" név az óhéber nyelvben "két tábort" jelent, és a Biblia szerint Penuel nevű másik helyszín mellett feküdt. A kutatók szerint nagy esély van rá, hogy a közelben található Tall adh-Dhahab esh-Sharqi volt Penuel, ahol egy téglalap alakú platformot találtak, amely egy templom alapja lehetett.

Ma azt a helyet, amely Mahanaim lehet, „Tall adh-Dhahab al-Gharbi”-nak hívják

– írták Israel Finkelstein, a Tel-Avivi Egyetem és Tallay Ornan, a Jeruzsálemi Héber Egyetem régészei november 20-án megjelent tanulmányukban.

Tall adh-Dhahab esh-Sharqi és Tall adh-Dhahab al-Gharbi a felülnézetből.

A német régészek 2005 és 2011 között végeztek ásatásokat Tall adh-Dhahab al-Gharbi területén. Ekkor a csapat kőtömbök maradványait tárta fel, amelyen különböző vésett képek láthatók: lantnak nevezett húros hangszeren játszó emberek, oroszlánok, datolyapálmák, valamint egy kecske, amelyet egy ünnepi lakomára készítenek elő. Ezek a kövek valószínűleg egy elit réteg által használt épület részei lehettek.

A kutatók szerint az itt talált vésetek stílusa hasonló a Kuntillet 'Ajrud nevű, a Sínai-félszigeten található helyszínen feltárt falfestményekhez, amelyek az i. e. 8. századból származnak. E korabeli leletek alapján a kutatók valószínűnek tartják, hogy a Tall adh-Dhahab al-Gharbiban talált tömbök, – melyeket valószínűleg az Izraeli Királysághoz kötődő művészek készíthettek – szintén a Kr. e. nyolcadik századból származnak, amikor II. Jeroboám volt Izrael királya.

Finkelstein megjegyezte, hogy a héber Biblia történetei megemlítik, hogy egy Isbaál nevű izraeli királyt Mahanaimban koronáztak meg (2Sámuel 2:8-10), és Dávid király Mahanaimba menekült, amikor Absolon, egyik fia ellen vívott háborút (2Sámuel 17:24). Noha ezek a bibliai történetek azt sugallják, hogy Izrael királyai közül néhányan esetleg járhattak a Mahanaim-i épületben, de ezek csupán feltételezések Firkelstein szerint.

Bartosz Adamczewski, a varsói Stefan Wyszyński bíboros egyetem teológiai professzora, aki nem vett részt a tanulmányban, azt mondta, hogy szerinte Tall adh-Dhahab al-Gharbi közelsége Tall adh-Dhahab esh-Sharqihoz segít megmagyarázni, hogyan alakult ki a „Mahanaim” név, mivel valóban két táborról van szó.

(LiveScience)