Ugrás a tartalomra

Régészet: 5000 éves város nyomaira bukkantak a Júdeai-dombságon

A kutatók szerint ez lehet az egyik legkorábbi templom a Júdeai-dombságon.

Régészek a Beit Shemesh melletti Hurvat Husham-nál található

Az Izraeli Régészeti Hatóság régészei a Beit Shemesh melletti Hurvat Husham-nál, egy ipari terület bővítése során különleges leleteket tártak fel. A település központjában egy jelentős középület áll, melyet széles falak és belső padok jellemeznek – a kutatók szerint ez lehet az egyik legkorábbi templom a Júdeai-dombságon.

Ebben az épületben egy szoba is előkerült, amelyben körülbelül 40 edényt találtak, pontosan úgy, ahogyan azokat a korai bronzkorban otthagyták. Az akkori Izraelben a népesség növekedése miatt a közösségek bonyolultabb társadalmi és politikai rendszereket alakítottak ki. Ekkoriban városok, erődök, vallási és középületek épültek, és a kereskedelem is virágzott, kapcsolatot teremtve Egyiptommal, Szíriával, Anatóliával és Mezopotámiával.

A szobában fellelt edényeknek különleges formájuk van, így ez a szoba a kutatók szerint "nagyon különleges és érdekes", mert nyilvánvaló, hogy nem egy átlagos lakóházhoz tartozik;

„kétségtelenül egy fontos és szokatlan komplexum vagy középület része, amiről ebből az időszakból nagyon keveset tudunk.”
„Lenyűgöző, hogy ezeket az edényeket közvetlenül a helyszín végleges elhagyása előtt helyezték el itt”

– jegyezte meg a feltárást vezető Ariel Shatil, Maayan Hamed és Danny Benayoun.

„A szobában égés nyomai láthatók, az edények egymásra borulva hevernek, amely valamilyen drámai befejezésre utal. A további vizsgálatok segítenek kideríteni, hogy vízzel, olajjal, búzával vagy más anyagokkal voltak-e megtöltve.”

A templom mellett egy olyan komplexumot is felfedeztek, ahol nagy, sorokba rendezett köveket találtak – egy korábbi szabadtéri rituális hely maradványait, amely megelőzte a templomot.

„Úgy tűnik, hogy kezdetben egy nyitott, közösségi szertartási hely volt, amely később egy zárt, ellenőrzöttebb hozzáférésű rituális térré alakult,”

– magyarázta Dr. Yitzhak Paz, a bronzkor szakértője.

„Ez a változás a társadalmi összetettség növekedését mutatja.”

A kutatók felfedezéseiket a közelgő 17. „Jeruzsálem és környéke régészeti felfedezései” konferencián mutatják be az Izraeli Régészeti Nemzeti Kampuszon.

(JBN)

Legfrissebb