Azerbajdzsán lett az első muszlim többségű ország, amely az antiszemitizmus definícióját beépítette tankönyveibe, amelyek pozitív képet adnak mind a zsidókról, mind Izraelről - közölte csütörtökön egy brit agytröszt.
Az „Izrael és a zsidók az azerbajdzsáni oktatásban” című, a túlnyomórészt síita ország oktatási rendszerét áttekintő tanulmány megállapításai a dél-kaukázusi ország és a zsidó állam közötti baráti kapcsolatok legújabb jelei.
A brit IMPACT–se nevű kutatóintézet szerint Azerbajdzsán az első muszlim többségű ország, amely az antiszemitizmus hivatalos meghatározását beépítette az iskolai tankönyvekbe. Az új tananyag elismeri és elítéli a holokausztot, pozitívan ábrázolja Izraelt és a zsidóságot, és elutasítja a radikális iszlamizmus eszméit, és kiegyensúlyozott képet mutat az arab-izraeli konfliktusról is - állapította meg a tanulmány.
A jelentés 53 tankönyvet vizsgált az azeri tantervben, és megállapította, hogy az Izraellel szembeni negatív narratívák eltűntek a 2024–25-ös tanévre készült frissítésekben.
Az antiszemitizmus kifejezett definíciója szerepel a 9. osztályos történelemtankönyvben, ami az első olyan muszlim többségű ország, amely beépítette a definíciót a tantervébe – állapítja meg a tanulmány.
„Az olyan történelmi események, mint a Dreyfus-ügy és a cári Oroszország alatti zsidóüldözés beemelése tovább mélyíti a diákok antiszemitizmusról alkotott képét”
– áll a jelentésben.
A közel-keleti konfliktus kapcsán a tankönyvek az 1947-es ENSZ-felosztási terv arab részről történő elutasítását nevezik meg a konfliktus egyik alapvető okaként, valamint a a korrupcióra és a technológiai hátrányra hivatkozva kritizálják az arabok katonai kudarcá. Emellett az izraeli ellenőrzés alatt álló területekről szóló szövegekben továbbá az "megszállt" helyett immár a "megszerzett" vagy "birtokba vett" területek kifejezéseket használják.
„A tankönyvek egyértelműen elutasítják a szomszédos Irán által terjesztett szélsőséges iszlamista eszméket”
– mondta Marcus Sheff, az IMPACT–se vezetője.
„Ehelyett a toleranciát, a sokszínűséget és a zsidók és Izrael szívből jövő tiszteletét hirdetik, ami fontos modellként szolgál sok más többségi muszlim állam számára.”
(UWI)