Döbbenet: 300 ezer dollárt lopott, majd TikTokon költötte el a pénzt egy egyházi dolgozó
300 ezer dollárt sikkasztott egy templomból, majd TikTok ajándékokra költötte a pénzt egy egyházi dolgozó Amerikában.
Kristen Marie Battocletti, az Assisi Szent Ferenc Egyetemi Plébánia (Tuscaloosa, Alabama) korábbi adminisztratív aszisztense akár 20 év börtönbüntetést is kaphat, miután beismerő vallomást tett arról, hogy megközelítőleg 300 ezer dollárt lopott el a templomból. Maguk az egyházi vezetők sem értik, hogy miért, de a pénz nagy részét TikTok-on költötte el, hogy a különböző tartalomkészítőket támogassa.
Az Alabama északi körzetének amerikai ügyészsége szerdán jelentette be, hogy egy rendbeli internetes csalás vádjával indítottak eljárást a 35 éves Battocletti ellen, aki 2023 áprilisa és októbere között sikkasztotta el a pénzt az egyháztól.
Több mint 220 ezer dollárt használt fel TikTok érmék vásárlására, hogy ajándékokat küldhessen a tartalomkészítőknek.
Donald Carson, a Birminghami Egyházmegye szóvivője elmondta, hogy Battocletti 2018 óta dolgozott adminisztratív asszisztensként a templomban, ahol többek között könyvelési feladatokat végzett.
Carson elmondta, hogy Battocletti bűncselekményét a templom papja és pénzügyi tanácsa fedezte fel, amikor észrevették, hogy jelentősen csökkent a készpénztartalékuk, és behívtak egy egyházmegyei könyvvizsgálót. A vizsgálat során derült fény a több hónapon át tartó jogosulatlan tranzakciókra.
Amint kiderült a sikkasztás ténye, Battocletti-t azonnal elbocsátották, és értesíteték a rendőrséget. Mivel államközi átutalásokról volt szó, az FBI és az amerikai ügyészség átvette a nyomozást.
Carson elmondta, hogy az egyházi vezetők most próbálják megérteni, hogyan és miért költött Battocletti ilyen nagy összeget a TikTokra.
"Őszintén szólva, nem igazán értem, hogyan tudta ezt a pénzt elkölteni a TikTokon"
- mondta Carson.
A TikTok érmék egyébként olyan virtuális tételek, amelyeket a felhasználók megvásárolnak, hogy ajándékokat küldhessenek az általuk kedvelt tartalomkészítőknek a platformon. Ezek az ajándékok növelhetik a felhasználói tartalmak népszerűségét, és "gyémántok" formájában pénzre válthatók.
Kutatások szerint az amerikai fiatalok évente több pénzt költenek a TikTok platformon, mint bármely más közösségi médián. A Gen Z felhasználók átlagosan 158 dollárt költenek el évente a TikTokon. A felmérésben résztvevők 88 százaléka jobban kötődik azokhoz a márkákhoz, amelyeket a TikTok-on fedeznek fel, 95 százalékuk szerint pedig az utolsó #TikTokMadeMeBuyIt (a TikTok vett rá hogy, megvegyem) termékek megvásárlása valóban megérte a pénzt.
Carsonék így azt a következtetést vonták le, hogy Battocletti által elkövetett sikkasztás hátterében a TikTok-függősége állt.
A maximálisan kiszabható büntetés internetes csalásért akár 20 év börtön, három év felügyelt szabadlébra helyezés, és 250 ezer dollár pénzbírság lehet. Battocletti ítélethirdetése november 26-án lesz.
(CP)