Pattanásig feszült a húr Amerika és Irán között - Megyeri Jonatán, Hende Olivér

Pattanásig feszült a húr Amerika és Irán között - Megyeri Jonatán, Hende Olivér

Nemcsak Irán és Izrael között nő a feszültség, hanem a nemzetközi diplomáciában is egyre jobban érezhető a nyomás. A mainstream, és a baloldali intézmények egyre jobban támadják Netanjahut, miközben Magyarország határozottan kiáll Izrael mellett. Megyeri Jonatán, a Neokohn főszerkesztője és Hende Olivér a Hit Rádióban beszéltek arról, hogy a katonai konfliktus veszélye mellett milyen mély politikai erővonalak húzódnak a háttérben.

„Én szinte egészen biztos vagyok egy közel-keleti háborúban.”

– mondta Megyeri. Szerinte a katonai konfliktus valószínűleg nem szárazföldi, hanem „kibermegoldások”, „légicsapások” és más modern hadviselési módszerek révén törhet ki, és azt sem tartja kizártnak, hogy akár már május–június körül bekövetkezhet. A konfliktus hátterében nemcsak regionális, hanem globális játszmák húzódnak, és Magyarország szerepe kiemelkedő, Izrael oldalán.

„Ez nem szárazföldi háború lesz,”

– fejtette ki Hende.

A szakértő szerint, ha erre valóban sor fog kerülni, az nem egy klasszikus értelemben vett háború lesz: Izraelnek rakétákkal és drónokkal kellene csapást mérnie olyan célpontokra, amik több ezer kilométerre vannak. Bár Izrael hadereje jóval fejlettebb, Irán területe hatalmas, és az atomprogramját védő létesítmények nehezen hozzáférhetők, Izrael számára ez hatalmas katonai kihívást jelent.

„Ezt Izrael egyedül nem tudja megcsinálni. Tehát mindenképpen amerikai segítség kell.”

– hangsúlyozta.

A feszültséget súlyosbítja, hogy az iráni vezetés ideológiája nem pusztán politikai, hanem vallási is.

„Az iráni rendszernek van egy apokaliptikus messianisztikus világképe.” – részletezte.

Ez a síita iszlám szerint ugyanis a világ végén megjelenik az úgynevezett "rejtőzködő Mahdi," akinek visszatérését egy globális káosz és háború fogja megelőzni. Ezért a rezsim számára nem feltétlenül visszatartó erő egy háborús konfliktus, hanem épp ellenkezőleg: vallási értelemben „megnyitója” lehet valaminek. Hende szerint a nyugati világ ezt a logikát nem érti, vagy egyszerűen figyelmen kívül hagyja, pedig nagyon is valós hatással lehet a döntéseikre.