Párkapcsolati kutatás: elvárjuk a hűséget mégis hűtlenkedünk?

Egy friss országos reprezentatív felmérésben fény derül a magyarok párkapcsolati és szexualitással kapcsolatos attitűdjeire.

Az Opinio Institute felméréséből kiderül, hogy a 16-59 éves magyar lakosság 56 százalékos többsége monogám párkapcsolatban (30 százalék) vagy házasságban (26 százalék) él, 28 százaléka egyedülálló, és 13 százaléka viszont az alkalmi kapcsolatokat részesíti előnyben. - számol be a 444.

A nyitott kapcsolatok, vagy poliamor életmód viszonylag ritka, a válaszadóknak csupán 4 százaléka jellemezte így a párkapcsolati helyzetét. Szembetűnő, hogy a társadalom összességében toleránsan vélekedik a nyitott kapcsolatokról, a válaszadók mindössze 36 százaléka ellenzi teljesen, a nők körében viszont ez az arány valamivel magasabb volt (42%).

A monogám házasságban/kapcsolatban élők 28 százalékának tart legalább 15 éve a kapcsolata, és bár az idő előrehaladtával elmondható, hogy a magyarok nagyobb arányban élnek hosszabb ideje kapcsolatban, még az 50 év fölöttieknek is csak egy viszonylag szűk többségének (60%) tart legalább 15 éve a kapcsolata/házassága.

A párkapcsolatban élők 71 százaléka nagyon, vagy inkább elégedettnek érzi magát a kapcsolatával. A nők körében azonban gyakoribb az elégedetlenség: míg a férfiak 46 százaléka teljesen elégedett, a nők 36 százaléka nyilatkozott így.

Meglepő eredmény született az arra vonatkozó kérdésre adott válaszokból, hogy milyen tulajdonságokat keresnek elsősorban a magyarok a párjukban.  A kedvesség/figyelmesség (58%), a humor (50%) és a lojalitás/hűség (49%) bizonyultak a legfontosabb szempontoknak, de 40% fölötti említésarányt kapott az érzelmi intelligencia és a kölcsönös hobbik, érdeklődési körök is. A “magas társadalmi státusz” és a “jó anyagi helyzet” a legkevésbé fontos szempontok egyikének bizonyultak.

A magyaroknak tipikusan 2-5 (33%), illetve 6-10 (20%) szexuális partnerük volt eddigi életük során, a 20-at meghaladó szám viszonylag ritka (10 százalék), az 50-et is meghaladó szám pedig szinte elenyésző (3%).

Elvi szinten nagy egyetértés mutatkozik a tekintetben, hogy mind az érzelmi, mind a testi hűség rendkívül fontos: az előbbit a magyarok 91%-a, az utóbbit 87% tartja inkább, vagy elengedhetetlenül fontosnak. A “gyakorlat” azonban árnyaltabb képet fest:

a válaszadók egyharmada már legalább egyszer, azon belül 18 százalék többször is megcsalta már a partnerét.

Még nagyobb a bizalmatlanság a partnerek felé, ugyanis a válaszadók 38 százaléka bizonyosan tudja (saját állítása szerint), hogy a partnerük már megcsalta és további 32 százalékuk lehetségesnek tartja, hogy előfordult már ilyen, csak nem tud róla bizonyosan. Érdekesség, és némileg szembemegy a népszerű sztereotípiákkal, hogy a nők nagyobb arányban állították azt, hogy már legalább egyszer megcsalták a partnerüket (38% a férfiak 30%-ával szemben). Ezzel egyidejűleg viszont ők a bizalmatlanabbak is: csupán 29 százalékuk biztos abban, hogy a partnere nem követett el hűtlenséget vele szemben, szemben a férfiak 35 százalékával.

A kor előrehaladtával egyre általánosabb a hűtlenség megtapasztalása: míg a 20-29 éves generáció háromnegyede még nem csalta meg a partnerét, az 50-59 éves korosztálynak már csak 54 százaléka volt mindig hű az aktuális partneréhez.

A válaszadók 8 százaléka állítja, hogy a hűtlenséget alkohol befolyása alatt követte el, míg többségük a kapcsolatukban megmutatkozó szexuális (17 százalék) vagy érzelmi (36 százalék) hiányérzetre hivatkozva döntött a megcsalás mellett. További 20 százalékuk saját meglátása szerint egyszerűen csak a kalandvágyát elégítette ki a félrelépéssel.

A kutatás 1000 fős reprezentatív minta alapján készült, a felmérés hibahatára 3,2%.

(444)