Open Doors: 380 millió keresztényt üldöznek világszerte, "az egyház mégis növekszik"

A jelentés szerint világszerte 380 millió keresztény – azaz minden hetedik ember – szenved súlyos üldöztetéstől vagy diszkriminációtól. Észak-Korea, – ahogyan az elmúlt 20 évben mindig – , idén is az első helyen szerepel a listán.

„Még ott is, ahol az üldöztetés rendkívül erős, az Egyház továbbra is létezik, és növekszik”

– nyilatkozta Ryan Brown, az Open Doors USA vezérigazgatója.

Brown szerint Észak-Korea továbbra is rendkívül veszélyes hely a keresztények számára, ahol a hitükért halálbüntetés vagy munkatábor járhat. Ennek ellenére a jelentés szerint körülbelül 400 ezer hívő tanúskodik Jézus szeretetéről az országban.

Jung Jik (álnevén), története egy azon történetek közül, amelyek az Open Doors 2025 World Watch List című, szerdán közzétett jelentésében jelentek meg, amely felsorolja az 50 legrosszabb országot, ahol a keresztények hitük miatt elnyomják. Junk, aki ma Dél-Koreában él, elmondta, hogy Észak-Koreában titokban még mindig létezik egy földalatti egyház. Még emlékszik arra, mikor nagymamája keresztény imákat mormolt, édesapja pedig akkor vált kereszténnyé, mikor élelemért menekült, melynek következtében bebörtönözték.

Jung az apja nyomdokaiba lépve Krisztus követőjévé vált és többször is börtönbe került, majd Dél-Koreába menekült, és reméli, hogy újra találkozhat gyermekével, és taníthatja őket Jézusról.

„A szívem még mindig vágyik Észak-Koreába.”

– mondta Jung.

„Még mindig van egy nagy földalatti gyülekezet. Mivel imádkoznak, sok ember csodával határos módon meggyógyul, és megtapasztalják Isten erejét. Hitre jutnak.”
Az Open Doors 2025-ös Világfigyelő listája - térkép. Az első helyen továbbra is Észak-Korea, a második helyen Szomália, a harmadik helyet idén Líbia kapta, negyedik helyre Eritrea került, míg az ötödik legveszélyesebb ország Jemen lett. Idén Chad (49) és Kirgizisztán (47) is megjelent a térképen. - Kép forrása: Open Doors Magyarország

Brown szerint a Junghoz hasonló keresztények, akik az üldöztetés ellenére kitartanak Krisztus mellett, példaként szolgálnak azon keresztények számára, akik a nyugati országokban élnek, és rendelkeznek a vallásszabadsághoz való joggal. A kereszténység történelme során Brown hangsúlyozta, hogy az egyház akkor is virágzott, amikor az üldöztetés szélsőséges volt.

Brown példaként említette Algériát, ahol az összes protestáns templomot bezáratták, és sok keresztényre bírósági eljárás vár. Algéria a 2025-ös lista 19. helyén áll. Afganisztán pedig, ahol az iszlámról való áttérésért halálbüntetés jár, a 10. helyen szerepel.

„Vannak helyek, ahol az egyházat mélyen a föld alá szorítják, és a jelenlét bármilyen látható megnyilvánulását nagyon nehéz megfigyelni”

– mondta Brown.

„De vannak olyan helyek, ahol az üldöztetés közepette az egyház továbbra is működik, az egyház továbbra is szolgál”.

Az üldöztetés különösen súlyos a Szaharától délre fekvő afrikai országokban, ahol az iszlamista szélsőségesek a politikai instabilitást kihasználva egyre erőszakosabb támadásokat hajtanak végre.

„Az üldöztetés olyan országokban növekszik, mint Burkina Faso (20), Mali (14) és Csád (49), amely először került be az első 50 közé”

– állapította meg a jelentés.

Kép forrása: Open Doors Magyarország

Az Open Doors szerint a jemeni (3), szudáni (5) és mianmari (13) keresztények könnyű célpontjai az üldöztetésnek, mivel ezekben a régiókban egyre nő az anarchia és a belső konfliktusok.

Nigéria, amely a hetedik helyen szerepel a listán, sok szubszaharai ország közül kiemelkedik, mivel a régióban nem sok lehetőség volt arra, hogy a körülmények romoljanak az előző évekhez képest.

Az észak-nigériai keresztények a fuláni fegyveresek, a Boko Haram és más szélsőséges csoportok célpontjai, akik meggyilkolják vagy elrabolják a hívő embereket. Az elmúlt években több ezer nigériai keresztényt öltek meg.

A 2025-ös jelentés tendenciáinak összefoglalója szerint „a keresztényellenes erőszak mértéke az országban már elérte a World Watch List módszertana szerint lehetséges maximumot”.

Brown sürgette a világ vezetőit, például Donald Trump megválasztott amerikai elnököt, hogy foglalkozzanak a keresztényüldözés problémájával, és tegyék prioritássá a vallásszabadságot.

Elmondta, hogy a keresztényüldözést a jelentésben dokumentált számos helyen instabilitás megteremtésére használják fel, és kifejtette, miért kellene a vallásszabadságnak „a napirend részévé válnia”, amikor békét és a stabilitást próbálnak megteremteni ezekben az országokban.

(CP)