Ugrás a tartalomra

Önjelölt náci lesz az első ausztrál, akit tiltott karlendítésért ítélnek el

A mozdulatot hat nappal azután tette, hogy Victoria állam kormánya illegálissá tette a náci tisztelgést.

Kép forrása: Freepik/wirestock

Jacob Hersant elmondta, hogy továbbra is használni fogja a tiltott mozdulatot, „de remélhetőleg a rendőrök nem látják majd”; a bíró szerint „viszonylag mérsékelt börtönbüntetést” fog kapni - írja a The Times of Israel.

A magát nácinak valló férfi lesz az első személy Ausztráliában, akit börtönbüntetésre ítélnek a törvény által tiltott náci tisztelgésért.

Brett Sonnet vizsgálóbíró szerdán közölte, hogy Jacob Hersant „viszonylag mérsékelt szabadságvesztésre” ítélik az október 23-i bírósági tárgyaláson.

„Nem lesz súlyos büntetés, de még nem határoztam meg a hosszát”

– mondta Sonnet.

A maximálisan kiszabható büntetés 12 hónap börtön, valamint 24 ezer ausztrál dollár (nagyjából 5,6 millió forint) pénzbüntetés.

A 25 éves Hersant a sajtó kamerái előtt tisztelgett és dicsérte Adolf Hitler náci vezetőt a Victoria megyei törvényszéken 2023. október 27-én. Hersant épp akkor került el egy másik börtönbüntetést, amelyet erőszakos rendbontás okozása miatt kapott volna.

A mozdulatot hat nappal azután tette, hogy Victoria állam kormánya illegálissá tette a náci tisztelgést. A szövetségi parlament decemberben olyan törvényt fogadott el, amely országszerte betiltotta a nyilvános náci tisztelgést, illetve a náci gyűlölet szimbólumok nyilvános használatát vagy azokkal való kereskedést.

Hersant ügyvédje, Tim Smartt 1500 ausztrál dollár (nagyjából 360 ezer forint) pénzbírságot javasolt, mondván, hogy a viselkedés nem volt a bűncselekmények súlyosabbik fajtája.

Daniel Gurvich ügyész azonban nem értett egyet. Gurvich súlyosnak minősítette a bűncselekményt, és börtönbüntetést követelt.

Sonnet azt mondta Smarttnak, hogy csak azért büntette Hersantot, mert egy náci gesztust tett, amiről tudta, hogy törvénytelen.

„Szeretném hangsúlyozni, hogy nem azért büntetem az ügyfelét, mert politikai nézeteit vallja”

– mondta Sonnet.

„Joga van ahhoz, hogy ezeket a politikai nézeteket vallja, bármennyire is kellemetlenek, bármennyire is sértőek mások számára”

– tette hozzá Sonnet.

Smartt szerdán a Times of Israel beszámolója szerint azzal fog érvelni, hogy miért nem kellene Hersant őrizetben tartani a két hét múlva esedékes ítélethirdetésig.

(TOI)

Legfrissebb