Nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Netanjahu és Gallant ellen
A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Yoav Gallant volt izraeli védelmi miniszter ellen, "emberiség elleni bűncselekmények és háborús bűncselekmények" miatt, amelyeket állításuk szerint Izrael katonai akciói során követtek el a Gázai övezetben.
A bíróság elfogatóparancsot adott ki a Hamász egyik katonai vezetője, Mohammed Deif ellen is, aki izraeli tisztviselők szerint júliusban meghalt egy gázai légicsapásban. Az ügyészek azért adták ki az elfogatóparancsokat, mert nem tudták megerősíteni, hogy él-e vagy halott - közölte a kamara.
A bíróság emellett elfogatóparancsot adott ki Mohammed Deif, a Hamász egyik katonai vezetője ellen is, aki izraeli hivatalos közlések szerint júliusban vesztette életét egy gázai légicsapásban. Az ügyészek azért adták ki a parancsot, mert nem tudták egyértelműen megerősíteni, hogy Deif életben van-e vagy sem – áll a bíróság közleményében.
Az ICC főügyésze, Karim Khan májusban jelezte, hogy elfogatóparancsot kér a Hamasz vezetői, valamint izraeli tisztviselők ellen. Bár Izrael nem tagja a Római Statútumnak, amelyen a bíróság működése alapul, az elfogatóparancsok nyílt bírálatként szolgálnak Izrael háborús magatartásával szemben, és a bíróság 124 tagállamának kötelessége végrehajtani azokat.
A bíróság közleménye elutasította Izraelnek a „Palesztin Államban kialakult helyzetre” és az izraeli állampolgárokra vonatkozó joghatóságának kétségbe vonását. Azt mondta, hogy „ésszerű okot” talált arra, hogy Netanjahut és a volt védelmi minisztert felelősségre lehessen vonni az állítólagos "bűncselekményekért".
„A kamara továbbá ésszerű okot talált arra, hogy Netanjahu és Gallant úr mindketten polgári elöljáróként büntetőjogi felelősséggel tartoznak a polgári lakosság elleni támadás szándékos irányításának háborús bűntettéért”
– áll a közleményben.
Az ICC döntésére reagálva Israel Katz, jelenlegi védelmi miniszter is reagált mondván:
„A Hágai Nemzetközi Büntetőbíróság döntése, amely elfogatóparancsot adott ki Netanjahu miniszterelnök és Gallant volt védelmi miniszter ellen, erkölcsi szégyen, amelyet teljes mértékben az antiszemitizmus szennyezett be, és az egész nemzetközi igazságszolgáltatási rendszert példátlan mélypontra taszítja. Ez a szégyenletes döntés Irán, a „kígyó feje”, és annak megbízottjainak érdekeit szolgálja.
„Az ICC úgy döntött, hogy inkább egy elfogult és korrupt ügyészt támogat, ahelyett, hogy szembenézne azokkal, akik nyíltan Izrael Állam megsemmisítésére törekednek.”
– hangsúlyozta.
„Nem fogjuk hagyni, hogy egy ellenséges, képmutató és illegitim testület kárt tegyen vezetőinkben vagy katonáinkban. Továbbra is elszántan és büszkén védelmezzük Izrael polgárait, és szilárdan szembeszállunk mindazokkal, akik megkérdőjelezik önvédelmi jogunkat.”
„Határozottan kiállok Netanjahu miniszterelnök és Gallant volt védelmi miniszter mellett.”
– hangsúlyozta Katz.
Isaac Herzog, Izrael Állam elnöke is élesen bírálta a Nemzetközi Büntetőbíróság döntését.
„Ez egy sötét nap az igazságszolgáltatás számára. Sötét nap az emberiség számára.”
– fejtette ki Herzog.
Véleménye szerint a döntés kigúnyolja azokat, akik igazságért harcoltak, és figyelmen kívül hagyja a 101 izraeli túsz szenvedését, akiket a Hamász tart fogva.
„A döntés valójában a terror és a gonosz oldalát választotta a demokrácia és a szabadság helyett, és magát az igazságszolgáltatási rendszert a Hamász emberiség elleni bűneinek emberi pajzsává tette.”
Rámutatott, hogy a döntés figyelmen kívül hagyja Izrael jogát és kötelességét, hogy megvédje polgárait a barbár támadásokkal szemben.
Szijjártó Péter, Magyarország külügyminisztere egy Facebook posztban osztotta meg véleményét a történtekkel kapcsolatban.
„A Nemzetközi Törvényszék elfogatóparancsot adott ki az izraeli miniszterelnök és a védelmi miniszter ellen. Ez a döntés szégyenletes és abszurd. Az imént telefonon egyeztettem Gideon Sa’ar kollégámmal, Izrael külügyminiszterével, és arról biztosítottam őt, hogy Magyarország elutasítja, hogy a nemzetközi bírósági rendszer bármely intézményét politikai eszközzé tegyék, s most ez történt. Ez a döntés szégyent hozott a nemzetközi bírósági rendszerre azzal, hogy egyenlőségjelet tett egy ördögi terrortámadással megtámadott ország miniszterelnöke és az ördögi támadást végrehajtó terrorszervezet vezetői közé. A döntés elfogadhatatlan”
– írta.
(WP)