A németországi keresztények aggodalmuknak adnak hangot egy törvényjavaslat miatt, amelynek célja, hogy cenzúrázott zónákat hozzanak létre az abortuszintézmények körül.
A törvényjavaslat, amelyet homályos megfogalmazása és megkérdőjelezhető szükségessége miatt kritizáltak, a kormány által "zavarónak" vagy "zavarónak" ítélt cselekedeteket kíván megakadályozni az ilyen létesítmények 100 méteres körzetében. Azokat az életpárti aktivistákat, akik felajánlják a segítségüket a nem kívánt terhesség miatt abortuszt tervező nők számára, és akik az úgy nevezett "pufferzónákban" imádkoznak akár 5000 euróig (6300 dollárig) terjedő bírsággal sújtanák.
"A törvényjavaslat nem egyértelmű, és nincs bizonyíték, amely alátámasztaná a jogszabály szükségességét."
- állítja az ADF International jogvédő csoport, rámutatva arra, hogy a kormány elismerte: nincsenek konkrét adatok az abortuszintézmények közelében történt incidensekről.
A csoport párhuzamot von az Egyesült Királyság tapasztalataival, ahol hasonló pufferzónák jogi kihívásokhoz vezettek az abortuszklinikák közelében imádkozó személyek ellen, ahol az úgy nevezett PSPO-k fenyegetik a szólásszabadságot és a békés imádkozáshoz való jogot - teszi hozzá a csoport.
Felix Böllmann német jogász, az ADF International európai érdekvédelmi igazgatója bírálta a törvényjavaslatot, mivel az potenciálisan sérti a nemzetközi és a nemzeti jog által egyaránt védett jogokat.
"A békés imádkozáshoz való jogot a nemzetközi és a nemzeti jog egyaránt védi. Nem számít, hogy ki mit gondol az abortuszról, mindenki szenved, ha elkezdjük cenzúrázni a szabad beszédhez, az imádkozáshoz vagy a konszenzusos beszélgetésekhez való jogot"
- mondta.
Lisa Paus, zöldpárti családügyi miniszter a múlt hónapban terjesztette elő a törvénytervezetet, amelynek célja, hogy egyensúlyt teremtsen a véleménynyilvánítás szabadsága és az abortuszklinikákon és családtervezési központokban tanácsot kérő nők zaklatással szembeni védelme között - számolt be a DW. A törvény 100 méteres pufferzónát írna elő, amelynek megsértése pénzbírsággal járna.
Paus akkor azt mondta, hogy a nőknek képesnek kell lenniük arra, hogy jó tanács ban részesüljenek anélkül, hogy "gyűlölködéssel és agitációval" szembesülnének.
A törvénytervezet jelenleg a Szövetségi Tanácsnál van, és az ADF International szerint még módosítható. A parlamentben szavaznak majd róla.
A német statisztikai hivatal jelentése szerint az országban évente körülbelül 100 000 abortusz történik, ami az 1996-os 130 899-hez képest csökkenést jelent.
Az abortusz 1992 óta legális Németországban. 2022-ben a kormány eltörölte azt a törvényt, amely tiltotta, hogy az abortuszszolgáltatók reklámozzák szolgáltatásaikat, ami korábban akár két év börtönbüntetést vagy pénzbírságot is vonhatott maga után - írja a The Guardian.