Ugrás a tartalomra

Németország: a diákok tiltakozása miatt lemondták az izraeli történész egyetemi előadását

A történész szégyenletesnek nevezte a döntést, mivel az a diákok esetleges erőszakos cselekményeitől való félelem miatt született.

Benny Morris, izraeli történész. - Kép forrása: Yagi Morris

"Érthetőnek, de ijeszető természetűnek nevezte" a Lipcsei Egyetem a diáktüntetéseket, majd biztonsági okokból lemondta Benny Morris, izraeli történész tervezett előadását.

Morris az 1948-as arab–izraeli háború és a szélsőségesség témájáról tartott volna előadást az antiszemitizmusról szóló rendezvénysorozat részeként.

Az iskola azonban múlt pénteken közleményt adott ki, amelyben bejelentette, hogy lemondta a tervezett rendezvényt, az előadással kapcsolatos tiltakozásokra és az általa biztonsági aggályoknak nevezettekre hivatkozva.

„Sajnálatos módon Morris professzor az utóbbi időben olyan nézeteket fejtett ki interjúkban és vitákban, amelyek sértőnek, sőt rasszistának is olvashatók. Ez érthető, de ijesztő természetű tiltakozásokhoz vezetett egyes diákcsoportok részéről”.

– áll az egyetem közleményében.

A Lipcsei Egyetem nem részletezte Morris konkrét megjegyzéseit – akinek művei közé tartozik a The Birth of the Palestinian Refugee Problem (A palesztin menekültprobléma születése) –, és leszögezte, hogy nem támogatja a történész nézeteit.

„Elvileg az, hogy előadókat hívunk meg az egyetemre, nem feltétlenül jelenti azt, hogy egyetértünk a nézeteikkel, és határozottan elhatárolódunk Morris professzor ellentmondásos kijelentéseitől”

– közölték.

A 75 éves Morris a Haaretz című izraeli lapnak azt mondta, hogy az előadás lemondásáról szóló döntés „szégyenletes, különösen, mivel a diákok esetleges erőszakos cselekményeitől való félelem miatt született.

Ez merő gyávaság és megbékélés”. – fejtette ki véleményét.

A Morris ellen tiltakozó csoportok rámutattak egy 2004-es interjúban tett megjegyzéseire, amelyben azt mondta, hogy „bizonyos körülmények között a kiűzés nem háborús bűn... Ha a választás a pusztítás vagy a megsemmisítés között van, jobb a pusztítás... ha a választás az etnikai tisztogatás és a népirtás - a néped megsemmisítése - között van, akkor inkább az etnikai tisztogatást választom”.

Morris, a Negevi Ben-Gurion Egyetem volt professzora korábban arról is beszélt, hogy „valamiféle ketrecet kell építeni” a palesztinoknak.

A történész a Haaretznek kifejtette, hogy ezek a megjegyzések 20 évvel ezelőtt, a második intifáda, vagyis az erőszakos palesztin felkelés idején hangzottak el, amikor, ahogyan ő fogalmazott:

a terroristák szinte naponta bombáztak buszokat és éttermeket Izraelben”.
„A „ketrec” szó, amelyet használtam, valóban nem volt helyénvaló, de a szándékom helyes volt - a ciszjordániai és gázai arab lakosságot kerítések mögé kell helyezni, hogy ne tudjanak bejutni és robbantani izraeli városokban”

– fejtette ki.

„Izrael végül ezt tette, és ezzel véget vetett az öngyilkos merénylők által elkövetett tömeggyilkosságok jelenségének. Talán ma már a „ketrec” szó nagyon is illik a Hamász gyilkosaira és lelkes támogatóikra”.

– tette hozzá a professzor.

Morris előadásának lemondása ellenére a Lipcsei Egyetem aggodalmát fejezte ki az izraeli tudósok bojkottálására és marginalizálására irányuló fokozott erőfeszítések miatt, mivel a világ egyetlen zsidó államából származnak.

„Ettől az esettől függetlenül aggodalmunkat szeretnénk kifejezni amiatt, hogy kettős mércét alkalmaznak az izraeli tudósokkal szemben, akiket egyre inkább marginalizálnak és kizárnak a rendezvényekről politikai véleménykülönbség ürügyén, miközben más hangok akadálytalanul bejutnak az egyetemre”

– közölte az egyetem.

(WIN)

Legfrissebb