Ugrás a tartalomra

Életközepi válság: fordulópont vagy krízis? - Szabó Erika

Szerinte a múltunkkal nem azért kell foglalkozni, hogy "a sebeinket nyalogassuk" hanem azért, hogy levonjuk a tanulságokat.

„Az életközép nem válság, hanem lehetőség” – vallja Szabó Erika, mentálhigiánás szakember, aki szerint a sokak által „midlife crisis”-ként kezelt korszak valójában egy normatív, fejlődési szakasz, amely akár új lendületet is adhat az életnek.

Szakemberünk szerint az, hogy sokan ma krízisként élik meg ezt az időszakot, összefügg azzal is, hogy a fiatalság kultusza eltorzítja az időskor felé vezető utat, elvonja a figyelmet a személyiségfejlődés belső, valódi céljáról. Pedig ez a korszak az újratervezés lehetősége is lehet:

„Ezek a krízisek lehetőséget adnak nekünk arra, hogy újratervezzünk.”

Kitért arra is, hogy nem feltétlenül a körülmények megváltoztatása a megoldás – sokkal inkább a gondolkodásmód átkeretezése:

„A házasságban is (...) nem biztos, hogy az a megoldás, ha kilépek, hanem az, hogy stílust váltok, és megvizsgálom, mi az, amit eddig rosszul csináltam”

Az érett személyiség egyik ismérve épp az, hogy képes visszatekinteni, levonni a tanulságokat, és a hátrányból is előnyt kovácsolni.

„A múlttal nem azért kell foglalkozni, hogy a sebeinket nyalogassuk, hanem hogy megértsük, miért akadtunk el.”

A szakember szerint a Biblia és a hit kiemelkedő támpontokat kínálhat ebben a szakaszban, hiszen a „gyümölcstermés” időszaka csak akkor kezdődhet el, ha a belső rend megvan.

„Isten nem hozott létre selejtet. Minden embernek van egészséges és sérült része.”

Legfrissebb