Exkluzív: kórházi dolgozók a Burkina Faso-ban zajló keresztényüldözésről
"Mindannyian emberek vagyunk, szeretni, átölelni, és nem bántani kellene egymást." - Ezzel a mondattal zárta a beszélgetést Prosper Quedraogo, a Burkina Faso-i Notre-Dame de la Miséricorde katolikus kórház igazgatója, aki kollégájával, Nazer Nikémával, a kórház fogászati rendelőjének munkatársával érkezett Budapestre egy tanulmányútra. A Hit Rádió stúdiójában beszéltek hivatásukról, a fegyveres támadások sújtotta Burkina Faso-i valóságról és az összefogás erejéről.
A biztonsági helyzet Burkina Faso-ban az elmúlt években rendkívül súlyossá vált. Névtelen, fegyveres terroristák jelennek meg falvakban, és közlik az ott élőkkel, hogy három napjuk van elhagyni az otthonukat. A támadók kiléte ismeretlen – sokszor még azt sem tudni, beszélik-e a helyi nyelvet.
„Nem tudjuk, honnan jönnek ezek a terroristák, és honnan szereznek fegyvereket”
– fejtették ki.
A helyzet különösen megterhelő az egészségügy számára. A kórházat ketté kellett választani: biztonsági okokból nappal a városon kívül, éjjel pedig bent a városban működik, mert éjszaka túl veszélyes a kijárás. Gyakran ingyen kell ellátni a menekülteket, akik mindent hátrahagyva, pénz nélkül, teljesen kiszolgáltatottan érkeznek.
"Korábban mindannyian békében éltünk, muszlimok, katolikusok, protestánsok, a hagyományos vallású emberek"
– mondták.
A vallási közösségek közötti párbeszéd ugyan jónak mondható, és a kórházba nem csak keresztények, hanem muzulmánok, protestánsok is érkeznek. A biztonság hiánya azonban nem kizárólag a keresztényeket sújtja – az erőszak az egész Burkina Faso-i népet érinti, vallási hovatartozástól függetlenül.
„Nemcsak egy vallás szenved, hanem az egész Burkina Faso-i nép”
– fogalmaztak.