Nem mindennapi látvány: őslakosok álltak ki Jeruzsálemben a zsidó népért
Körülbelül 60 őslakos képviselő gyűlt össze Jeruzsálemben, a Siratófal előtti téren hétfőn, hogy összefogva kifejezzék támogatásukat Izrael és a zsidó nép iránt. A különleges küldöttség a Jaffa-kaputól a Siratófalig vonult az Óváros sikátorain keresztül. Színes, tradicionális öltözetben, tollas fejdíszekkel, hímzett kendőkkel és szövött ruhákba öltözve sétáltak Jeruzsálem szürke mészkőfalai mellett.
A csoport tagjai között többen izraeli zászlókat lengettek, hogy kifejezzék támogatásukat az ország iránt, különösen a háború idején. A delegáció azt az üzenetet is képviselte, hogy a zsidók is őslakosok Izrael földjén.
A felvonulást a Jeruzsálemi Őslakos Nagykövetség (IEJ) szervezte, amelyet 2024 februárjában alapítottak azzal a céllal, hogy Izrael fővárosában képviseletet biztosítson a világ különböző őslakos népeinek, függetlenül azok származási országától.
„Nagyon szerettük volna megmutatni támogatásunkat a zsidók, mint e föld őslakosai mellett”
– mondta Sheree Trotter, az IEJ társigazgatója, aki egy maori tudós és aktivista.
Trotter, aki a Holokauszt és Antiszemitizmus Alapítvány egyik alapítója Új-Zélandon, kijelentette:
„Hamis narratíva terjedt el a nyugati világban, amely a zsidókat idegen gyarmatosítóknak állítja be, akik megfosztották az őslakos palesztinokat a földjüktől. Ezen szeretnénk változtatni.”
A Siratófal térre érve a küldöttség tagjai felkeltették az imádkozók figyelmét, akik szívesen fotózkodtak velük, köztük izraeli katonák is. Egy haredi férfi meglepetésre kórusvezetőként lépett elő, és tradicionális zsidó dalokat, például a „Hava Nagila”-t és a „Jeruzsálem aranya” című dalt vezette a delegáció számára.
Harvey Yesno, az Ojibwe törzs főnöke Kanada Thunder Bay városából, kijelentette, hogy egyik fő céljuk az volt, hogy ellensúlyozzák azt az álhírt, miszerint Izrael nem őslakos.
„A mi földjeinken is ugyanez a probléma: a mi jogainkat is megkérdőjelezik”
– mondta.
A delegáció tagjai között több keresztény is volt, akik úgy gondolják, hogy a Szentföld Isten ígéretének része, ahogyan azt az Ószövetségben olvashatjuk.
Semesi Naciqa, Fidzsi-szigeteki törzsi vezető, egy inuit nővel él házasságban és a kanadai sarkvidéken, Nunavutban él. A Siratófal előtti téren állva elmondta, hogy azért csatlakozott a küldöttséghez, hogy kiálljon egy nyilatkozat mellett.
„Nem értünk egyet azzal, amit a média és a hírek állítanak, miszerint ez megszállt terület. Hisszük, hogy Ábrahám, Izsák és Jákob Istene, aki a mi Istenünk is, örökre Izraelnek adta ezt a földet szövetségként Ábrahámnak és leszármazottainak”
– mondta Naciqa.
„Az izraeli népnek joga van ezen a földön lenni, és ők is őslakosok, ahogy mi is.”
A felvonulást követően az IEJ tudományos konferenciát is szervezett a Bible Lands Múzeumban Jeruzsálemben, ahol számos tudós mutatta be kutatási eredményeit.
Az eseményen Natan Saransky, az egykori szovjet zsidóság jogaiért küzdő ikon is felszólalt. Az antiszemitizmus egyik kutatója, Izabella Tabarovsky a késő szovjet propagandáról tartott előadást, amely tagadta a zsidók és Izrael földjének kapcsolatát.
(TOI)