Ugrás a tartalomra

Milyen következményei lesznek Netanjahu látogatásának? - Ábrahám Róbert, Lipták Tamás

Vajon szándékos volt a magyar kormány részéről, hogy épp Netanjahu látogatásának napján jelentették be a kilépést a Nemzetközi Büntetőbíróságból?

A magyar kormány Benjamin Netanjahu, izraeli miniszterelnök látogatásának napján jelentette be, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC), amely elfogatóparancsot adott ki ellene. Ábrahám Róbert, médiaszemélyiség és Lipták Tamás, a Magyar Jelen újságírója között parázs vita alakult ki arról, vajon ez a lépés valóban magyar érdekeket szolgál-e vagy inkább szimbolikus gesztus az izraeli miniszterelnök felé.

Ábrahám kifejtette, hogy a magyar kilépés időzítésének hátterében az áll, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság ma már nem a jog, hanem a politika eszköze. Azokat üldözi, akik nem simulnak bele a nyugati progresszív fősodorba:

„A progresszív liberális mainstream mindkettőt gyűlöli – Izraelt és Oroszországot is –, és mindkettőt az ellenségének tartja.”

Elmondása szerint a magyar kormány ezzel a döntéssel nem Izrael mellett foglalt állást, hanem a bíróság részrehajlásáról nyilvánította ki véleményét.

„Nem azt mondta a magyar kormány, hogy egyetért a telepespolitikával vagy bármilyen konkrét lépéssel. Azt mondta, hogy ez a bíróság nem pártatlan – és nem kérünk belőle.”

Ábrahám továbbá hangsúlyozta, hogy a nyugati világban ma már nem számít, hogy ki mit gondol, lényeg, hogy a megfelelő "jelszavakat" használja.

„A nyugati világ csalókódokkal működik. Ha azt mondod, Refugees Welcome, Slava Ukraini, LMBTQ, akkor rendben vagy. Ha mást gondolsz, akkor diktátor vagy.”

Úgy látja, ez a hozzáállás már nemcsak a médiában vagy a közbeszédben van jelen, hanem a nemzetközi intézmények döntéseiben is visszaköszön.

Lipták Tamás vele ellentétben úgy gondolja, hogy a kilépés időzítése legalábbis problematikus – és nem feltétlenül szolgálja a magyar érdekeket. Szerinte ha valóban elvi kifogása volt a kormánynak az ICC működésével kapcsolatban, akkor nem most kellett volna lépnie.

„Miért kellett megvárni azt, hogy Netanjahu ellen adjanak ki elfogatóparancsot?”

– tette fel a kérdést.

Szerinte az, hogy a kilépést éppen Netanjahu látogatásának napjára időzítették, annak nagyon rossz üzenetete van, függetlenül attól, ki mit gondol Izraelről vagy a palesztin kérdésről.

Hozzátette: szerinte a magyar kormánynak következetesen, a magyar érdekek mentén kellene ilyen döntéseket meghoznia – nem más országokhoz igazodva.

„Lépjünk ki a magyar érdekek miatt, ne pedig mondjuk izraeli érdekekért.”

– mondta.

Legfrissebb