Az október 7-i támadás óta az izraeli gazdák közel 90 százalékát jelentős károkat szenvedtek földjeiken, felszerelésükben és állattartományukban. Mivel a külföldi munkások nagy része elmenekült, és sok gazda tartalékos katonaként szolgál, a helyzet egyre súlyosbodik.
Dr. Liron Amdur, izraeli mezőgazdasági és élelmiszerbiztonsági kutató így nyilatkozott a CBN Newsnak:
„Az izraeli mezőgazdaság veszélyben van, mert a földek nagy része a határok közelében található.”
A fenyegetés miatt gyorsan összehívtak egy konferenciát Izrael élelmiszerbiztonságáról, ahol mezőgazdasági szakértők, köztük Dr. Amdur és Yoel Zilberman, a Hoshomer Hachadash nevű szervezet képviselője is részt vett. Zilberman a háború hatásait így kommentálta:
„A háború rámutatott az élelmiszer-ellátás sérülékenységére, mivel nagyon sok importált élelmiszerre támaszkodunk. Az egyik kikötő, például Eilat közelében, bezárásra került a húszi lázadók miatt, valamint Haifa és Ashdod kikötőinek biztonsága is nagyon magas kockázatnak van kitéve.”
Zilberman a csökkenőben levő élelmiszertermelést is kritikus fenyegetésként említette.
„Ma Ukrajnától, Törökországtól és Jordániától függünk. Ez hihetetlen,”
- mondta.
Dr. Amdur hozzátette, hogy Izrael a Global Food Security Index (GFSI) szerint nullát kapott az „élelmiszerbiztonsági politika és hozzáférhetőség” terén.
„Kalóriáink körülbelül 80 százaléka importált élelmiszerből származik, különösen gabonákból, amelyek az alapvető élelmiszereinket alkotják. Ha nincsenek gabonák, nincsen tej, hús, tojás sem, és Izraelben alig termelünk belőlük. A fogyasztásunknak kevesebb mint 10 százalékát állítjuk elő.”
Zilberman megjegyezte:
„Az utóbbi 20 évben az agráripar 10 ezer gazdát veszített el.”
Szerinte a kibbutzok összeomlása és a technológiai fejlődésre való fókuszálás áll a háttérben.
Amdur reméli, hogy ez a helyzet fordulópont lehet az izraeli mezőgazdaság átalakulásában.
„Először is, az élelmiszerbiztonság problémává vált,”
- mondta.
„A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium egy hónappal ezelőtt megváltoztatta a nevét Mezőgazdasági és Élelmiszerbiztonsági Minisztériumra, mert nem volt kormányzati szerv, amely foglalkozott volna élelmiszerbiztonsággal Izraelben.”
Amdur és Zilberman a Hashomer Hachadash szervezetével dolgoznak egy olyan stratégián, amely a szervezet elmúlt 17 évben elért eredményeire építve próbálja megújítani a mezőgazdaságot. Zilberman elmondta:
„Valójában létrehoztuk Izrael legnagyobb önkéntes szervezetét. Ma több mint negyedmillió önkéntes segíti a gazdákat.”
A fiatalok is szerepet kapnak a kezdeményezésben.
„Vannak iskolás gyerekek is, akik reggel 4 órát dolgoznak a gazdaságokban, majd iskolába mennek és sikeresen befejezik a középiskolai tanulmányaikat,”
- tette hozzá Amdur. Zilberman hangsúlyozta:
„A cél, hogy a fiatalok legyenek Izrael jövőbeli gazdái, beleértve a több mint 20 ezer fiatalt az egész országból, köztük beduin gyerekeket is, akik csatlakozni akarnak a mozgalomhoz.”
Daniel Chisin az utolsó iskolai évét a Hashomer Hachadash szervezetnél töltötte, mielőtt besorozták az Izraeli Védelmi Erőkhöz.
„A katonaság után szeretnék a mezőgazdaságban dolgozni. Úgy érzem, hogy mélyebb, egzisztenciális jelentése van, ami összefonódik identitásunkkal és izraeli voltunkkal.”
- mondta Chisin.
A jövő tekintetében Zilberman a technológia szerepét emelte ki az ország fenntartásában.
„A technológia és az MI innovációk bevonása kulcsfontosságú lehet. Sok szempontból ez építi Izrael jövőjét, és gyors lépésekre van szükség, hogy Izrael élelmiszerellátás területén független legyen,”
- foglalta össze Zilberman.
(CBN)