Mészárlás Burkina Faso-ban: több mint száz emberrel végeztek a dzsihadisták

Legalább 100 falusi lakost és katonát öltek meg Burkina Faso középső részén a hétvégén, amikor az al-Káida által támogatott dzsihádisták megtámadtak egy falut – mondta egy regionális szakértő, aki videókat elemzett az erőszakról, és az idei év egyik "leghalálosabb támadásának" nevezte a tragédiát a konfliktus sújtotta nyugat-afrikai országban.

A Barsalogho községben, amely 80 kilométerre található a fővárostól, a falusiakat arra kényszerítették, hogy biztonsági erődítményekhez ássanak árkokat, amikor az al-Káida kapcsolódó JNIM csoport harcosai szombaton betörtek a területre és tüzet nyitottak rájuk – mondta Wassim Nasr, a Száhel-szakértő, a Soufan Center biztonsági agytröszt vezető kutatója.

Az al-Káida vasárnap vállalta a felelősséget a támadásért, egy közleményben kijelentve, hogy „teljesen átvették az irányítást egy milícia állásai felett” Barsaloghoban, Kaya városában, amely egy stratégiai fontosságú helyszín, ahol a biztonsági erők a főváros felé közeledő dzsihádistákat próbálták meg visszaverni.

Nasr szerint eddig legalább 100 holttestet számoltak össze a támadásról készült videókban.

Burkina Faso biztonsági minisztere, Mahamadou Sana vasárnap a közszolgálati televízióban közölte, hogy a kormány földi és légi támogatással válaszolt a támadásra. Az áldozatok között voltak katonák és civilek is, de a miniszter nem közölte a pontos veszteségeket.

„Nem fogjuk eltűrni az ilyen barbárságot az ország területén”

– mondta Sana. Hozzátette, hogy a kormány orvosi és humanitárius segítséget küldött az érintetteknek, és biztosította a lakosságot, hogy az állam elkötelezett az életek védelme mellett.

Burkina Faso területének mintegy felét nem tartja ellenőrzése alatt a kormány, mivel az országot egyre több dzsihádista támadás sújtja, amelyek körbezárják a fővárost. Az al-Káidához és az Iszlám Államhoz kapcsolódó dzsihádisták már több ezer embert megöltek, és több mint 2 millió embert kényszerítettek arra, hogy elhagyják otthonaikat.

Az erőszak hozzájárult ahhoz, hogy 2022-ben kétszer is puccsra került sor az országban. Ennek ellenére a katonai junta, amely véget ígért a támadásoknak, nem tudta megállítani az erőszakot, annak ellenére, hogy új biztonsági partnerségre tett szert Oroszországgal és más, konfliktus sújtotta országokkal a Száhel-övezetben.

Az Armed Conflict Location and Event Data Project (ACLED) nevű amerikai nonprofit szervezet szerint az országban idén eddig legalább 4500 ember vesztette életét fegyveres csoportok támadásai miatt, amely napi átlagban 19 halálesetet jelent.

A dzsihádisták egyre sikeresebbek a hatékony légi fedezet és a biztonsági erők hírszerzésének hiánya miatt. Aktívak azért is, mert hatástalan a Mali és Niger határain fekvő területek ellenőrzése, két ország, amelyek szintén küzdenek az erőszakos támadásokkal – mondta Nasr. Hozzátette, hogy az ország biztonsági erői és a VDP által elkövetett emberi jogi visszaélések szintén ahhoz vezetnek, hogy többen csatlakoznak a dzsihádistákhoz.

(CBN)