Mesterséges intelligencia dönt az embriók sorsáról?
Mesterséges intelligenciát kezdtek el alkalmazni a mesterséges megtermékenyítés (IVF) során, hogy kiválasszák, mely embriók bizonyulnak a legígéretesebbek.
Az EMA nevű mesterséges intelligencia-szoftver megvizsgálja az "in vitro fertilizáció" eljáráshoz létrehozott embriókat, és olyan jellemzők alapján pontozza őket, mint a genetikai rendellenességek, vagy hogy milyen eséllyel lesz sikeres a beültetésük. Az AIVF, az algoritmus mögött álló izraeli székhelyű vállalat az IVF során végzett embrióválasztási folyamat fejlesztésének tartja a technológiát.
David Prentice, a Charlotte Lozier Institute életvédő kutatószervezet tudományos ügyekért felelős alelnöke a The Christian Postnak adott hétfői nyilatkozatában azt mondta, hogy ez "eugenikus technológia".
"A mesterséges intelligencia program egy olyan eszköz, amelyet arra használnak, hogy kiválasszák, melyek a "jobb minőségű" embriók. Ez azt jelenti, hogy néhány emberi lényt alacsonyabb minőségűnek tekintenek, talán még el is vetnek, mert úgy gondolják, hogy nem lenne érdemes az életre
- jelentette ki Prentice.
"Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy még az "alacsony minőségűnek" ítélt embriók is, amikor esélyt kaptak az életre, normális, egészséges babaként születtek meg. A társadalomnak nem kellene az embereket minőség-ellenőrző silókra osztania, hanem minden emberi életet értékelnie és ápolnia kellene"
-tette hozzá.
Az IVF egy olyan eljárás, amelynek során női petesejteket és férfi spermiumokat egyesítenek, hogy embriókat hozzanak létre. Az így létrehozott embriók közül aztán kiválasztják a legesélyesebbeket, majd beültetik a nő méhébe. A felesleges embriókat ezután vagy kidobják, vagy lefagyasztják, amellyel kapcsolatban az életvédő szervezetek etikai aggályokat fogalmaztak meg, mivel véleményük szerint ez a nem meg született gyermekek halálát jelenti.
Dr. Daniella Gilboa embriológus, az AIVF társalapítója és vezérigazgatója azt állította, hogy az IVF, bár az elmúlt 50 év egyik legfontosabb orvosi fejlesztése, de mivel a sikerességi arányok nagyon alacsonyak, ezért úgy gondolja, hogy az eljárás nem elég jó.
Gilboa kiemelte, hogy sok nő a karrierje érdekében elhalassza a gyermekvállalást, és lefagyasztja petesejtjeit, azonban a statisztika azt mutatja, hogy ezen nők 80 százaléka végül lemond a gyermekvállalásról. - írja a Christian Post.
Az AIVF technológiáját már Európában, Ázsiában és Dél-Amerikában is használják, és Gilboa szerint az Egyesült Államokba is hamar eljut majd. A brosúrában idézett adatok szerint az EMA 30-szor gyorsabb és 38 százalékkal pontosabb, mint egy emberi embriológus.