LMBTQ viták miatt távozik az Egyesült Metodista Egyház nigériai püspöke

Lemondott tisztségéről a nigériai Egyesült Metodista Egyház püspöke, miután a felekezet elfogadta a homoszexualitással és a homoszexuális papokkal kapcsolatos szabályokat.

Az Egyesült Metodista Egyház (UMC) nigériai püspöke, John Wesley Yohanna, lemondott tisztségéről, miután a felekezet döntött a homoszexuális kapcsolatok és a nem cölibátusban élő meleg lelkészek elfogadásáról. A nigériai egyház vezetése és tagjai közül sokan a döntés után úgy határoztak, hogy csatlakoznak a konzervatívabb Globális Metodista Egyházhoz (GMC).

A lemondást követően a UMC Püspöki Tanácsának elnöke, Tracy Smith Malone közleményt adott ki, amelyben sajnálatát fejezte ki Yohanna távozása miatt, és arra kérte a tagokat, hogy "imádkozzanak a nigériai egyházért és azokért, akik továbbra is az UMC részeként kívánnak szolgálni." Malone azt is közölte, hogy ideiglenes vezetőket neveznek ki a nigériai egyház számára, és felszólította a lelkészeket és egyházakat, hogy átmenetileg tartsák vissza a támogatásokat, amíg új vezetők nem állnak munkába.

Hétfőn Yohanna nyilatkozatot küldött a nigériai állami tisztviselőknek, amelyben elmagyarázta, hogy a Nigériai Püspöki Terület múlt héten tartott rendkívüli összehívott ülésén a teljes regionális testület megszavazta, hogy kilép az UMC-ből és csatlakozik a Globális Metodista Egyházhoz.

Yohanna szerint az UMC-től való elszakadásról szóló döntésre azért került sor, mert a felekezet az év elején úgy döntött, hogy engedélyezi az azonos neműek házasságát és a homoszexuális lelkészek felszentelését.

"A bibliai alapelvektől való eltérés miatt nem maradhatunk egy olyan egyházban, ahol a homoszexualitás elfogadott"

– nyilatkozta Yohanna.

Az UMC Nigéria területén több mint 560,000 tagból áll, és a jelenlegi helyzet komoly kérdéseket vet fel a jövőjükkel kapcsolatban. Egyes nigériai UMC vezetők vitatják Yohanna kijelentését, miszerint az egész regionális testület távozott volna, és azt állítják, hogy csak a testület körülbelül 10 százaléka döntött csak a távozás mellett. Közleményükben kiemelték, hogy a távozóknak nem engedélyezett, hogy az UMC tulajdonát magukkal vigyék.

A GMC, amely 2022-ben jött létre konzervatív alternatívaként az UMC mellett, még nem rendelkezik hivatalos jelenléttel Nigériában, de elismerte, hogy számos egyház és lelkész érdeklődik a csatlakozás iránt . A GMC szóvivője elmondta, hogy támogatják a nigériai egyház vezetését döntéseikben.

A vita középpontjában álló kérdések mély megosztottságot okoztak az UMC-n belül világszerte. Az elmúlt években számos egyház távozott az UMC-ből és csatlakoztak a konzervatívabb GMC-hez.

(CP)