Ugrás a tartalomra

Korrupció és keresztényüldözés: egy friss tanulmány szerint szoros az összefüggés

A tanulmányból kiderül, hogy a kormányzati szervek korrupt gyakorlatai és a keresztényekkel szembeni diszkriminatív intézkedések között közvetlen kapcsolat van.

A keresztények igazságot követeltek az iszlámábádi tüntetésen, és elítélték a pakisztáni templomok elleni támadásokat 2023. augusztus 20-án. - Kép forrása: AAMIR QURESHI/AFP/Getty

A „Korrupció és keresztényüldözés” című tanulmányt az Egyesült Államokban működő, keresztényüldözést figyelő szervezet, az International Christian Concern adta ki ebben a hónapban. A tanulmány megállapítja, hogy a korrupt kormányok gyakran nem védik meg a kisebbségek jogait, így olyan környezetet teremtenek, ahol a keresztényüldözést figyelmen kívül hagyják, vagy akár csendben támogatják is.

A jelentés alátámaszt más kutatásokat is, köztük a Transparency International jelentéseit, amelyek a globális korrupció elleni küzdelmet célozzák, és a korrupciót a közhatalom magánérdekekre való felhasználásaként definiálják. Az ICC szerint nem véletlen, hogy azokban az országokban, ahol magas a korrupció szintje, jelentős keresztényüldözés is tapasztalható.

A jelentés több olyan ország példáját is felsorolja, ahol a keresztények helyzete rendkívül nehéz.

Afganisztánban a korrupció áthatja a kormányzati és a bűnüldöző szerveket is, jelentősen aláásva a kisebbségek jogi és társadalmi védelmét – áll a jelentésben. A mindent átszövő korrupció lehetővé tette a szélsőséges iszlám törvényértelmezések térnyerését, amely súlyos veszélyt jelent a keresztény hitre térőkre. Őket halálos fenyegetések és társadalmi kirekesztés éri, miközben a korrupt tisztviselők gyakran szemet hunynak, vagy akár helyeslik is ezeket a tetteket.

Nigériában a korrupció nemcsak a gazdasági fejlődést gátolja, hanem közvetlen hatással van a keresztény lakosság biztonságára is. A korrupció miatt hiányzik a felelősségre vonás a keresztények elleni erőszakos cselekmények esetében, akik a vallási indíttatású gyilkosságok célpontjainak 70 százalékát teszik ki az országban. A jelentés szerint ezt a hanyagságot gyakran a helyi tisztviselők és szélsőséges csoportok közötti korrupt kapcsolatok okozzák.

Hasonló mintázat figyelhető meg Azerbajdzsánban is, ahol a többségében muszlim ország katonai erővel foglalta el a többségében örmény keresztények lakta Hegyi-Karabahot tavaly.

Azerbajdzsánban a korrupció nagyfokú toleranciája áthatja a társadalom minden rétegét, beleértve a vallási kisebbségek kezelését is.

„Az ország gazdasága, különösen az olaj- és gázipar, érzékeny a korrupt gyakorlatokra, és széles körben elterjedt a kormánytisztviselők és az üzleti elit közötti összefonódás”

– olvasható a jelentésben.

Pakisztánban az adatok arra utalnak, hogy a korrupció és a vallási üldöztetés káros hatással van az ország gazdasági növekedésére is. A gazdasági következmények mélyrehatóak, mivel a korrupció és a keresztényüldözés együttesen rontja az ország gazdasági stabilitását, elriasztja a külföldi befektetéseket, és az instabilitás és bizalmatlanság ördögi körét teremti meg.

Indiában a hindu nacionalista ideológia és a kormányzati korrupció összefonódása felerősíti a vallási kisebbségek, köztük a keresztények elnyomását. Ez az összejátszás olyan politikákhoz és jogi gyakorlatokhoz vezet, amelyek aránytalanul érintik a keresztényeket, a rendőrségi tétlenségtől kezdve a jogi diszkriminációig, mindezt a hindu kulturális felsőbbrendűség fenntartásának leple alatt – állítja a tanulmány.

Mianmarban a korrupció és a vallási üldöztetés kombinációja az állami és katonai erők által végrehajtott rendszerszintű diszkriminációban nyilvánul meg. A Mianmar gyarmati korszakbeli struktúráiban jelen lévő történelmi és folyamatos korrupció lehetővé teszi a keresztény közösségek folyamatos kizsákmányolását és célba vételét, különösen az etnikai konfliktusok sújtotta régiókban – áll az ICC jelentésében.

Hasonlóképpen, Eritreában a kormánytisztviselők körében elterjedt korrupció megkönnyítette a vallásszabadság elleni kemény fellépést, a jelentés szerint, amely az Egyesült Államok külügyminisztériumának 2020-as adataira hivatkozva rámutat, hogy az eritreai rezsim átláthatatlansága és elszámoltathatóságának hiánya súlyos emberi jogi visszaélésekhez vezetett a keresztények ellen, akiket gyakran tárgyalás nélkül, embertelen körülmények között tartanak fogva.

Kínában a kormány szigorú ellenőrzése a vallási tevékenységek felett a bürokrácia minden szintjén meglévő korrupt gyakorlatokkal súlyosbodik, lehetővé téve az emberi jogok széles körű megsértését. Ahogy a tisztviselők egyre magasabbra kerülnek a bürokratikus hierarchiában, úgy növekszik részvételük a keresztények elnyomására irányuló korrupt tevékenységekben, amelyek súlyos következményekkel járnak, beleértve a megfigyelést, önkényes fogva tartást és súlyos büntetéseket a jogi eljárások nélkül – áll a jelentésben.

A tanulmány említi az állami ellenőrzésű narratívák és a korrupt média gyakorlatok szerepét is, amelyek elősegítik a keresztényekkel szembeni intoleranciát és diszkriminációt, különösen a közel-keleti országokban.

Az ICC szerint elengedhetetlen a nemzetközi összefogás a korrupció és a keresztényüldözés kettős kihívásának kezelése érdekében.

A tanulmány arra ösztönzi az érdekvédelmi csoportokat és a nemzetközi szervezeteket, hogy szorosabban működjenek együtt annak érdekében, hogy szankciókat vezessenek be azok ellen a korrupt tisztviselők és rezsimek ellen, amelyek elősegítik a vallási üldöztetést. A csoport továbbá nemzetközi partnerségek kialakítását sürgeti, hogy menedéket és támogatást nyújtsanak az üldözötteknek.

(CP)

Legfrissebb