Zsidónak öltöztetett Júdás bábukat készítettek Lengyelországban
Zsidókat gyalázó rendezvényekkel emlékeztek meg lengyel és holland lakosok Jézus feltámadásáról.
A lengyel Pruchnik városban már régóta hagyomány, hogy a húsvéti ünnepeken minden évben összegyűlnek, és megemlékeznek Jézus kereszthaláláról és feltámadásáról. A helyiek ünneplési stílusa azonban eltér a megszokottól.
Az ünnepség részeként először botokkal ütlegelték, majd tűzbe dobták és elégették a Jézust eláruló Iskariótes Júdást szimbolizáló ember nagyságú bábut, akinek zsidó mivoltára a fején elhelyezett zsidó kalap utal.
"Az ilyen események a történelem folyamán vérvádakhoz, diszkriminációhoz és pogromokhoz vezettek ártatlan zsidó emberek ellen"
– tiltakozott a bábu elégetése ellen Amichai Chikli, Izrael diaszpóraügyeiért, és az antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős minisztere az izraeli lengyel nagykövetnek írt levélben.
A 2019-es botrány után Purchnik ugyan úgy tűnik változtatott a hagyományokon, azonban a helyiek közül valaki idén ismét elkészítette a bábut. A lakosok elmondásuk szerint hamar intézkedtek és eltávolították a zsidónak öltöztetett figurát.
This Good Friday, like every year, in south-eastern Poland, the Pruchnik ritual— part of Roman Catholic Easter celebrations— invites children to crowd around an effigy beating it with sticks, as adults dragged it through the streets. The mock Judas had a big red nose, black hat… pic.twitter.com/LWThhqvYSD
— Hen Mazzig (@HenMazzig) April 8, 2023
Egy holland kis településen pedig egyenruhába öltözött férfiak énekelték a városi körmenetben, hogy ,,a zsidók hamis tanácskozásukkal feláldozták Jézus Krisztust a kereszten.”
A holland énekeket a nagy befolyással bíró rabbi, Lody van der Kamp részéről érte kritika.
"Számomra érthetetlen, hogy Ootmarsum lakosai hogyan énekelhetnek ilyeneket, ismerve városuk történelmét, hogy a városban négy zsidót is lelőttek a holokauszt idején"
– fejtette ki a rabbi.
A feddés következtében a körmenet szervezőbizottsága megváltoztatta a dal szövegét, és a „zsidó” szót a „nép” szóra cserélték.
A menetben résztvevő énekesek azonban nincsenek elragadtatva a döntéstől, ők továbbra is ragaszkodnának ahhoz, hogy Isten fiának meggyilkolásáért a zsidó népet vádolják.
"Nem értek egyet azzal, hogy ez a szép hagyomány külső nyomás alá kerül"
– nyilatkozta Lars Telgenhof, a felvonulás egyik tagja.