Ugrás a tartalomra

"Kinocídium" - új jogi kifejezés született a Hamász szisztematikus brutalitása révén

Aljas módon, kifejezetten a családi kötelékeket használták fel az áldozatok megtörésére.

Egy imakendőt viselő izraeli férfi imádkozik a Hamász fegyveresei által lerombolt házak mellett az izraeli Be'eri Kibbutzban 2023. október 22-én, vasárnap. - Kép forrása: Ariel Schalit/AP/File

A Hamász október 7-i terrortámadásai során elkövetett rémtettek egy új fogalom megalkotásához vezettek, amely nem más, mint a „kinocídium.” Egy nemrégiben megjelent 79 oldalas jelentés szerint a gázai terrorszervezet módszeresen a családokat vette célba a mészárlás során, hogy minél nagyobb szenvedést okozzon.

Az "Október 7-i Bűncselekmények Feltárására" című jelentés készítői, Dr. Michal Gilad és Dr. Ilya Rudyak, a civil bizottság tagjai, a Raoul Wallenberg Központ vezetője, Dr. Cochav Elkayam-Levy, volt kanadai igazságügyi miniszter szerint a Hamász új szintre emelte az emberiesség elleni bűncselekményeket. A „kinocídium” kifejezés arra utal, hogy a támadások során a terroristák kifejezetten a családi kötelékeket használták fel az áldozatok megtörésére.

A támadások során legalább 1200 ember halt meg, és több mint 250 embert – köztük csecsemőket, időseket és fogyatékkal élőket – hurcoltak el egyetlen nap alatt. A terroristák embertelen tettei közé tartozott, hogy nőket saját otthonukban, a gyermekeik szeme láttára megsebesítettek és meggyilkoltak. Más esetekben a szülőknek kellett végignézniük, amint gyermekeiket kivégzik. Ezután az áldozatok mobiltelefonjáról fényképeket és videókat küldtek minden ismerősüknek. Egy 17 perces felvételen például egy család lemészárlása látható egy ünnepségen, amelyet egy fiatal lány 18. születésnapjára rendeztek.

A szerzők hangsúlyozzák, hogy a „kinocídium” különbözik a népirtástól (genocídium), amely egy teljes népcsoport megsemmisítésére irányul. A jelentés az új kifejezés révén a családi kötelékek szándékos, széles körű kihasználását és megsemmisítését tárja fel az áldozatok szenvedésének fokozása érdekében, rávilágítva az egyéneknek, közösségeknek és társadalmaknak okozott mély és tartós károkra. Megjegyezte, hogy a Dvora Intézet a kifejezés sürgős nemzetközi elismerésére szólít fel, mivel az egy új, különálló, az emberiesség elleni nemzetközi bűncselekményt ír le, és jogi és politikai ajánlásokat tesz a nemzetközi büntetőjog hiányosságainak megszüntetésére, az elszámoltathatóság biztosítására és az ilyen atrocitások jövőbeni megelőzésére.

A jelentés széles körű támogatást kapott nemzetközi jogászoktól és emberi jogi szakértőktől is. Mukesh Kapila professzor, az ENSZ volt különleges tanácsadója szerint a családok szisztematikus célponttá tétele újfajta háborús bűncselekményt jelent. Sheryl Sandberg, a Facebook egykori vezetője pedig arra figyelmeztetett, hogy a Hamász nemcsak embereket akart elpusztítani, hanem a legerősebb emberi köteléket, a családot is.

Elkayam-Levy elmondása szerint a bizottság egy átfogó archívumot hoz létre, amely videókat, fényképeket és tanúvallomásokat tartalmaz a támadásokról. A cél az, hogy ezek a bizonyítékok a későbbi jogi és történelmi vizsgálatok alapját képezzék.

(Jpost)

Legfrissebb